1925’te kapatılan mevlevihane yeniden açıldı

1925’te kapatılan mevlevihane yeniden açıldı

1925’te Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Hakkında Kanun ile kapatılan Taş Mescit içindeki Mevlevihane, Turizm il müdürlüğünün düzenlediği etkinlikle, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın katıldığı meali-yi sema (anlatımlı sema mukabelesi) gösterisi ile açıldı.

1925’te tekke ve zaviyeler kanunu ile kapatılan Taş Mescit içindeki Mevlevihane’de ilk meali-yi sema yapıldı.

‘Yeniden diriliş’ olarak adlandırıldı!

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan, Çankırı tarihi adına önemli bir olaya şahitlik ettiklerini belirterek, “Tarih 1235, Alaaddin Keykubat dönemi, Cemalettin Ferruh Çankırı Valisi ve bulunduğumuz yerde darüşşifa inşa ediliyor. 1242’de darülhadis inşa ediliyor. O günden bugüne kadar hem darülhadis hem darüşşifa maddi manevi olarak Çankırı kültürüne hizmet ediyor. 1450’li yıllara geldiğimiz zaman Candaroğlu Kasım Bey zamanında burasının bedene şifa bir mekan olmasının yanı sıra ruhlara da şifa olması hasebiyle Mevlevihane’ye dönüşüyor.”

Tekke ve Zaviye Kanunu ile Mevlevihane’nin kapatıldığını vurgulayan Arslan, 96 yıl sonra 570 yıllık geleneğin “yeniden dirilişi” için bir araya geldiklerini söyledi. Daha sonra, Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu tarafından meali-yi sema ayini icra edildi.

Mevlevihanenin açılış etkinliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) tarafından tertip edildi.

Kimler katıldı?

Programa Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *