Rumlar, 5. parselde ABD-Katar ortaklığına izin verdi, Türkiye tepki gösterdi

Rumlar, 5. parselde ABD-Katar ortaklığına izin verdi, Türkiye tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Bakanlar Kurulunun ExxonMobil (ABD)-Katar Petrolleri ortaklığından oluşan konsorsiyuma sözde 5. parselde doğal gaz arama izni verdiği haberleri hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Sözcü Tanju Bilgiç açıklamasında, bu ruhsat sahasının bir bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal ettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden gelerek, tek taraflı olarak ilan ettiği sözde 5 numaralı ruhsat sahası için ExxonMobil – Katar Petrolleri Ortaklığı’na doğalgaz arama izni verdiğine dair haberler, Doğu Akdeniz’de gerçekte kimin gerginlikten yana olduğunu bir kez daha açıkça göstermektedir.

Sözkonusu ruhsat sahasının bir bölümü Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlal etmektedir. Öte yandan bu tek taraflı adım, Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin haklarını da görmezden gelmektedir.

Türkiye, hiçbir yabancı ülkenin, şirketin veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla fırsat vermeyecek, ülkemizin ve KKTC’nin haklarını kararlılıkla savunmaya devam edecektir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *