Barbados, İngiltere Kraliçesi ile bağını kopardı

Barbados, İngiltere Kraliçesi ile bağını kopardı

Karayipler’de ada ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet başkanı olarak tanımaya son vererek cumhuriyete geçti. İngilizlerin genel valisinin başkan seçildiği Barbados’ta düzenlenen yemin törenine İngiliz kraliyeti adına Prens Charles katıldı. Törende şarkıcı Rihanna’ya da ‘ulusal kahraman’ nişanı verildi.

Barbados’un Başkent Bridgertown’da yapılan törende Sandra Mason yemin ederek devletin başı görevini resmen devraldı. Cumhuriyetin ilan edildiği tören, ülkenin bağımsızlığının da 55. yıl dönümünde gerçekleşti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, ülkenin 396 yıldır süren yönetim şeklini değiştirdiği törene, İngiltere veliaht Prensi Charles katıldı. Törende konuşan Charles, Karayip adasının geçmişte yaşadığı kölelik zulmüne de değindi.

Onur konuğu olarak katılan Charles konuşmasında, iki ülke ilişkilerinin anayasal değişime karşın devam edeceğini söyledi. Kendisini Barbados’un dostu olarak tanımlayan Prens, töreni de iki ülke ilişkilerinde yeni bir başlangıç olarak tanımladı.

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olarak kalacak

Törende güç değişiminin resmileştirilmesi, İngiltere kraliyet bayrağının indirilmesi ve Barbados bayrağının göndere çekilmesi ile gerçekleşti. Barbados İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir üyesi olmaya da devam edecek.

Ülkenin yeni lideri olan 72 yaşındaki Sandra Mason, 2018 yılından bu yana adanın genel valiliği görevini yürütüyordu. Mason geçen ay parlamentoda yapılan oylama sonrası seçilmiş başkan olarak belirlendi.

Şarkıcı Rihanna’ya ulusal kahraman nişanı verildi

Cumhurbaşkanı Sandra Mason, törende yaptığı konuşmada, “Barbados Cumhuriyeti’nin gemisi ilk yolculuğuna başlıyor. Fırtınalara göğüs germeyi başarsın, ülkemize vatan olsun ve halkımızı geleceğe taşısın” dedi.

Ülke vatandaşı dünyaca ünlü yıldız Rihanna’ya da törende, ulusal kahraman nişanı verildi.

Başbakan ve Devlet Başkanı yemin etti

Ülkenin başbakanı Mia Mottley de, devlet başkanı Sandra Mason‘ın önünde Barbados’a bağlılık yemini etti.

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Barbados, 1966’da bağımsızlığını ilan etti.

Barbados, Karayipler’deki en kalabalık ve zengin ada ülkelerinden biri.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin kraliçesi konumundaydı ve unvanı da “Devlet Başkanıydı”. Devlet dairelerinde de fotoğrafı bulunuyordu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *