İstişraf Derneği özür diledi, problemli kitaplar yakıldı

İstişraf Derneği özür diledi, problemli kitaplar yakıldı

Suriye’deki Cerablus, El Bab ve Kubbesin ilköğretim okullarında okutulan bir kitapta, Peygamber efendimiz ile ailesine hakaret içeren tasvirlere yer verildi. İstişraf Derneği’nin dağıttığı kitap ile ilgili dernekten özür açıklaması yapıldı.

Fırat Kalkanı sınırları dahilindeki Cerablus, El Bab ve Kubbesin bölge ilköğretim okullarında okutulan kitaplarda Peygamber efendimize ait tasvirlere yer verildi. İstişraf Derneği’nin dağıttığı kitap ile ilgili dernekten özür açıklaması yapıldı, söz konusu kitaplar da yakıldı.

Haber7’nin aktardığına göre, Hazreti Fatıma’nın tesettürsüz, Hazreti Muhammed’in ise kot pantolonlu olarak tasvir edildiği kitaplar, bölge sakinlerinde büyük infiale sebep oldu. İstişraf Derneği’nin dağıttığı belirtilen kitaplarla ilgili söz konusu dernekten açıklama yapıldı.

SKANDAL, CERABLUS’TA İNFİALE YOL AÇTI

Suriye’deki çocuklara İstişraf Derneği tarafından dağıtılan ve bölge genelinde okutulan kitapların denetlenmeden çocuklara ulaştırıldığı belirtildi.

Hazreti Fatıma validemizin çocukken okul servisi ile eve dönüşü ve ev içerisinde farklı görsellerinin kullanıldığı kitap içeriğinde Peygamber efendimizin yüzü ile tasvir edildiği ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkması üzerine kitaplar toplatılarak şehir meydanında yakıldı. Halk konuyla ilgili büyük tepki gösterdi.

DERNEK’TEN ÖZÜR AÇIKLAMASI

Kitabı hazırlayan İstişraf Eğitim Araştırma ve Danışmanlık Merkezi konuyla ilgili bir özür mektubu yayınladı. Mektupta, “Hz. Peygamber’in siyeri ile ilgili müfredat kitaplarından birinde meydana gelen, istenmeyen hata nedeniyle özgür bölgelerdeki Suriye halkından içtenlikle özür dileriz. Bakanlıktan gelen tashihler yapılmış ancak onların bilgisi dışında tasarımcı tarafından yanlış görsel ilave edilerek bakanlığın bilgisi olmaksızın baskıya gönderilmiştir. Merkezde, özellikle kontrol ettikten sonra bu istenmeyen hatadan merkezdeki gözetim ekibinin sorumlu olduğu tespit edildiğinden, telif sürecinde meydana gelen yanlış anlamada bir kasıt olmadığını teyit ediyoruz. Bakanlıktan gelen tashihler yapılmış ancak onların bilgisi dışında tasarımcı tarafından yanlış görsel ilave edilerek bakanlığın bilgisi olmaksızın baskıya gönderilmiştir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu hatayla hiçbir ilgisi yoktur. Bu aşamada, teknik ve bilimsel olarak tüm yönleriyle hazırlanan müfredatı bir kez daha teyit etmek için yeni bir denetim sürecine başladığımızı ifade ederiz” ifadeleri yer aldı.

RESİMLER İLE İLGİLİ TAKİP KARARI

Cerablus Yerel Meclis Başkanı Muhammed Muhammed, olaya ilişkin tahkikatın başladığını ve bu durumun büyük üzüntüye yol açtığını söyledi.

YAYINEVİNDEN ÖZÜR

Türkiye gazetesinden Mahmut Atay’ın aktardığına göre, söz konusu kitabın basımından sorumlu yayınevi tarafından yapılan açıklamada da hatadan merkezdeki gözetim ekibinin sorumlu olduğu, tasarımcı tarafından yanlış görsel ilave edilerek baskıya gönderildiği duyurulmuştu. Şimdi görselleri değiştiren kişi ve kişiler için inceleme sürüyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Gaziantep Valiliği’nden konuyla ilgili, “Suriye Görev Gücü sahasında bir vakfın finansmanıyla bir yayınevi tarafından basılıp dağıtılan din bilgisi eğitim kitabının içeriğinde din eğitimi açısından kabul edilemez konular olduğu tespit edilmiştir. İlgili Yayınevi yaptığı açıklamayla içerikte bir hata ve yanlışlık olduğunu belirterek özür dilemiş olsa da Valiliğimiz tarafından bahse konu olay çok yönlü olarak soruşturulmaktadır” açıklaması yapıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Ahmet Türkmen
    28 Kasım 2021, 13:51

    Şerefsiz , aşağılık lar bunu bilerek ve isteyerek yapmıştır. Şunu da söyleyeyim ki ," Biz sizin içinizden bu işi yaparız" mesaj i vererek kanıtlamış lar daha bu gibi şeyler ne ki nesli tarumar ettiler müslümanlar da namaz kılsın Kur’an okusun dursun.

    REPLY