Numan Kurtulmuş’tan Mısır yönetimine sıcak mesajlar

Numan Kurtulmuş’tan Mısır yönetimine sıcak mesajlar

Müslüman Kardeşler’i ve Mursi’yi hedef alan darbenin ardından kurulan yeni hükümet ile yıllardır gergin olan ilişkiler yerini sıcak rüzgarlara bırakıyor! Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Mısır’daki mevcut hükümete, demokraside anlaşma ve uzlaşma çağrısı yaptı.

Kurtulmuş, demokrasiye çağırdı

Katar merkezli Al Jazeera kanalında bir programa konuk olan Kurtulmuş, Mısır hükümetini “Mısır’da demokrasinin tesisi için kararlı duruş” sergilemeye çağırdı. “Türkiye, Mısır halkına sadece ‘sorunlarınızı içerde diyalogla demokrasiyle anlaşarak, uzlaşarak çözün’ mesajını vermeyi bir kardeşlik vazifesi olarak telakki eder. Askeri darbelerin hiçbirisinin milletlere faydalı olmadığını bilen bir birikimle bunları söylüyoruz.” ifadelerini kullanan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben temel kuralı söylüyorum. Bizim hedefimiz daha fazla diyalog, daha fazla kardeşlik, daha fazla iş birliği. Bizim zaten başından beri Mısır halkıyla en ufak bir problemimiz, en ufak bir sorunumuz yoktur. Mısır’da bizim başından beri karşı çıktığımız şey bir askeri darbeyle Mısır’da daha emekleme faslında olan demokrasinin bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Çok sayıda darbeyle yolu kesilmiş bir millet olarak söylüyoruz.”

Türkiye-Mısır görüşmeleri devam ediyor

Mısır yönetimine çağrı yapan Kurtulmuş, “Arzu ederiz ki Mısır’daki bu mevcut hükümet bütün bu yanlışları bir tarafa bırakarak hızlı bir şekilde Mısır’da demokrasiyi tesis etmek için kararlı yola girer.” şeklinde konuştu. Kurtulmuş, Türkiye ve Mısır’ın diplomatik ilişkileri geliştirmek amacıyla görüşmelere devam ettiğini, eylül ayında Ankara’da ikinci tur görüşmelerin yapıldığını aktardı.

Hayat pahalılığı

Türkiye ekonomisine de değinen Kurtulmuş, kendilerinden kaynaklanmayan bazı nedenler dolayısıyla hayat pahalılığının ortaya çıktığını öne süren Kurtulmuş, “Vatandaş da bize bunları söylüyor. Ama arkasından da şunu ilave ediyor. Bunları uyarıyoruz ama bunları düzeltecek olan yine tek parti sizsiniz. Siz yaparsınız, Tayyip Erdoğan’ın hükümeti yapabilir. Böyle bir özgüven içerisinde vatandaş bize ikazlarını yapıyor. Hem beklentilerinin bizden taraf olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Özellikle dar gelirli ve toplumun alt kesimlerinde olan vatandaşların alım gücünü yukarıya çıkarmaları ve bunun için ilave destekleri ortaya koymaları gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Örnek olarak söylüyorum. 2022 yılının hemen başında ilan edilecek olan asgari ücretin, bu anlamda hakkaniyet ölçülerinde yukarıya doğru çekilmesi ve diğer toplumsal kesimlere de çok ciddi desteklerin sağlanması gerekir. “diye konuştu.

‘Partimiz bütün anketlerde birinci’

Türkiye’deki tüm siyasi partilerin anketler yaptırdığını ve bu anketlerin hemen tamamında Ak Parti’nin birinci parti çıktığını savunan Kurtulmuş, “Birtakım eleştirilerin olduğunu biliyoruz. Halkımızın bazı taleplerinin farkındayız. Ama bu Türkiye’de sahadaki siyasi gerçekliği değiştirmiyor. Türkiye’de şu an bütün anketler bakımından birinci parti açık ara Ak Parti’dir.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *