Tadilat yapan işletme sahibinin savcılıktaki ifadesi

Tadilat yapan işletme sahibinin savcılıktaki ifadesi

Malatya’da çöken binada tadilat yapan işletme sahibi Hikmet D’nin ifadesini AA yayınladı. Hikmet D, yaklaşık 3 ay önce yan bölümdeki fırını, çalışanlarıyla beraber yıktığını, bu birleştirmeden de mülk sahibinin bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan tutuklanan Hikmet D, ifadesinde 2007’den bu yana iş yerini kiralayarak burada tavuk ürünleri sattığını anlattı.

Dükkanı mülk sahibi T.K’den kiraladığını ve aralarında herhangi bir yazılı kira sözleşmesi bulunmadığını belirten Hikmet D, yan tarafındaki fırıncının 5-6 ay önce dükkanın kirasını ödeyemeyince çıkmak zorunda kaldığını, kendisinin de burayı kiralamak için T.K. ile irtibata geçtiğini söyledi.

Bina sahibiyle eski kiracının borcuna istinaden 70 bin TL ödediğini, bir miktar kira borcunu da taksitle ödemek üzere anlaştıklarını savunan Hikmet D, yaklaşık 3 ay önce de yan bölümdeki fırını çalışanlarıyla yıktığını, bu birleştirmeden de mülk sahibinin bilgi sahibi olduğunu ifade etti.

Yıktıkları fırının tavana herhangi bir bağlantısı olmadığını savunan Hikmet D. şöyle devam etti:

“Dükkanın tavanının keçe gibi olduğunu fark edince demirci arkadaşımı çağırdım. Fırının olduğu bölüme çelik direk ve makaslar attırdım, bu şekilde tavanı güçlendirdim. Yaklaşık iki ay önce de fırınla benim dükkanım arasındaki duvarı çalışanlarımla yıktık, hafriyatları kaldırttım. Tavana alçı yapılırken malzeme almak için iş yerinden ayrıldım. İş yerinden 10-15 metre uzağındayken bitişik komşum beni arayarak binanın çöktüğünü söyledi.”

Çöken yerin üst katında kıraathane olduğunu dile getiren Hikmet D, “Benim fırınla birleştirdiğim yerde herhangi bir çökme söz konusu değildir. Benim düşünceme göre bina ömrünü tamamladığı ve eski olduğu için yıkılmıştır. Benim yapmış olduğum tadilat bu yıkıma sebep olmamıştır. Ben bu tadilatları yaparken belediye veya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat etmedim. Anlattığım sebeplerle üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.” ifadesini kullandı.

Hikmet D, ayrıca binanın sağlam ve yıkılmış haldeki fotoğraflarının incelendiğinde yıkıma tadilatının engel olmadığının anlaşılacağını öne sürdü.

Enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı

Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi’ndeki tek katlı binada dün meydana gelen çökmenin ardından arama kurtarma çalışmaları tamamlanmış ve binanın bir kısım enkazı kaldırılmıştı. Kalan enkazın kaldırılması için çalışmalara yeniden başlandı.

Polis ve belediye ekiplerince enkazın bulunduğu cadde trafik kontrollü sağlandı. Gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı alanda iş makinelerince enkaz kaldırma işlemi gerçekleştirilirken, itfaiye ekiplerince de alana su püskürtüldü. Ekiplerin çalışması 5 saat sonra tamamlandı.

Bu arada binadaki kısmen zarar gören bir dükkanın da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin incelemesinin ardından yıkılmasının planlandığı bildirildi.

3 tutuklama

İnönü Caddesi’ndeki zemin katında işletmelerin yer aldığı tek katlı binanın dün çökmesine ilişkin Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma sürüyor.

Bu kapsamda gözaltına alınan işletme sahibi Hikmet D. ve yanında çalışan Sebahattin C, Zeki A. ile Mehmet G’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden işletme sahibi Hikmet D, Zeki A. ile Mehmet G. tutuklanırken sıhhi tesisatçı Sebahattin C adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *