Somali küresel yardım talebinde bulundu

Somali küresel yardım talebinde bulundu

Somali Hükümet Sözcüsü Muhammed İbrahim Moalimu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülkenin birçok bölgesinde gıda güvenliğinin tehlikeye girdiğini ve insani kriz yaşandığını duyurdu.

Hükümet Sözcüsü Moalimu, Uluslararası resmi ve sivil kuruluşlara yardım çağrısı yapan Moalimu, mevcut durumun 2011’de ülkeyi vuran kıtlık ile benzer sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekti.

Somali’de 2011’deki kuraklık ve gıda krizinde yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Somali

Afrika’nın doğusunda yer alan Somali’nin tamamı Müslüman olup 15-16 milyon nüfusa sahiptir. Afrika Boynuzu üzerinde bulunmakta olan Somali, 1884’te İngiltere, 1887’de de İtalyanlar tarafından sömürgeleştirilmiş, 1960’da bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin yarıdan çoğu yoksul olan Somali’nin doğal kaynakları uranyum, demir, kalay, alçıtaşı, boksit, bakır, tuz sayılırken, tarım ürünleri ise muz, mısır, mango, şekerkamışı, susam, fasulye, balıktır. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 5 milyar dolar seviyesindedir. Enerji sektöründe dışa bağımlı olan Somali siyasi ve ekonomik olarak istikrarsız bir yapıya sahiptir.

BM’den Somali açıklaması

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), gelecek yıl 7,7 milyon Somali vatandaşının kuraklık nedeniyle insani yardıma ihtiyaç duyabileceği uyarısı yaptı. OCHA’dan yapılan yazılı açıklamada, iklim değişikliğine bağlı yaşanan kuraklığın özellikle Kismayo ve Afmadow bölgelerinde etkili olduğu bildirildi. Açıklamada, gelecek yıl kuraklık nedeniyle 7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyabileceği belirtildi.

Bölge halkının kuraklık nedeniyle hayvanlarının yüzde 80’ini kaybettiğine dikkatin çekildiği açıklamada, yağışların azalması nedeniyle su sorununun yaşanabileceği vurgulandı. Açıklamada, “En kritik ihtiyaç sağlık, gıda ve su.” ifadesi kullanıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *