Beyaz Saray’da Afganistan istifası beklenmiyor

Beyaz Saray’da Afganistan istifası beklenmiyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin düzenlediği günlük basın toplantısına katılarak Afganistan’daki durum konusunda değerlendirmelerde bulundu, Taliban ile yakın temas içinde olduklarını vurguladı.

Sullivan: Hiçbir tahliye bu görüntüler olmadan yapılamazdı

Afganistan’dan 14 Ağustos’tan bugüne kadar 37 binden fazla kişiyi tahliye ettiklerinin altını çizen Sullivan, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda tahliyeler sırasında ortaya çıkan karelere ilişkin, “Afganistan’dan tahliye sürecinde acı ve umutsuzluk verici görüntüler ortaya çıktı ancak iç savaşın ortasındaki bir başkentten yapılan hiçbir tahliye bu görüntüler olmadan yapılamazdı.” dedi.

Sullivan, Afganistan’daki amaçlarının, kendilerine yardım eden olabildiğince çok Afgan’ı ve ülkeden çıkmak isteyen Amerikan vatandaşını tahliye etmek olduğunu vurgulayarak “Biz başarılı bir operasyon yürüttüğümüze inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Taliban’ın, ABD’nin Afganistan’dan ayrılmak için son tarihi olan 31 Ağustos’un uzatılmasına yanaşmadığının anımsatılması üzerine Sullivan, “Bu tarihin uzatılıp uzatılmayacağı günün sonunda Başkan Joe Biden’ın kararı olacaktır. Ancak ben 31 Ağustos’a kadar ayrılmak isteyen tüm Amerikalıları çıkaracak kadar vaktimizin olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

‘Taliban ile yakın temas içindeyiz’

Bölgedeki tahliye çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Sullivan, hem Taliban ile hem de müttefikleri ile yakın temas içinde olduklarını ve ABD Başkanı Biden’ın yarın G7 ülkeleri ile bu konuyu görüşeceğini dile getirdi.

Sullivan, Afganistan’da El Kaide’nin tekrar alan bulabileceği tartışmalarına ilişkin ise El Kaide’nin şu anda öyle bir gücü olduğunu düşünmediklerini belirtti.

İstifa mekanizması işler mi?

Bir gazetecinin “Başkan Biden’ın, Afganistan ile ilgilenen herhangi bir Beyaz Saray yetkilisini görevden alması ya da bu kişilerin istifasını istemesi bekleniyor mu?” sorusu üzerine, “Ben kendisinden öyle bir şey duymadım.” yanıtını verdi.

Sullivan, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin kendi perimetrelerinin dışında operasyon yapıp yapmadığının sorulması üzere, “ABD askerleri kendi perimetrelerinin dışına çıkmıyor ancak perimetreyi biraz genişlettiler.” dedi.

Bugüne kadar Afganistan’dan tahliye edilenlerin kabaca yüzde 70’inin Afgan, yüzde 30’unun ise Amerikalı olduğunu belirten Sullivan, şimdiye kadar tahliye edilen Amerikalıların sayısı konusunda net bilgi vermekten kaçındı.

Öte yandan Sullivan, Afganistan’da Amerikan askerleri ile çalışanlara sunulan “Özel Göçmen Vizesi (SIV)” konusunda eski Başkan Donald Trump yönetiminin Mart 2020’den sonra işlem yapmadığını, dolayısıyla şu anda üzerlerinde ciddi bir yük olduğunu söyledi.

ABD’nin tahliye ettiği kişi sayısı 53 bin kişi

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD, son 24 saatte Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndan 10 bin 900 kişiyi daha tahliye etti.

Açıklamada son 12 saatte 15 askeri uçuş ile 6 bin 600, 34 koalisyon uçuşuyla 4 bin 300 kişinin taşınmasıyla, ABD’nin, tahliye operasyonunun başladığı 14 Ağustos’tan bugüne kadar tahliye ettiği kişi sayısının 48 bine yaklaştığı vurgulandı.

Öte yandan açıklamada, temmuz sonundan bu yana yaklaşık 53 bin kişinin de başka ülkelere yerleştirildiği kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *