Mersin’de sağanak

Mersin’de sağanak

Geçen hafta orman yangınları ile mücadele eden Mersin’de dün gece saatlerinde şiddetli yağış etkili oldu. Sıcak hava nedeniyle kuruyan ormanları serinleten yağmurlar şükür vesilesi olurken, diğer taraftan, yollar göle döndü, araçlar mahsur kaldı, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Kentte gece saatlerinde başlayan sağanak nedeniyle çok sayıda yol, iş yeri ve ev su altında kaldı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki Tulumba Battı-Çıktı Kavşağı’nın Silifke Caddesi’ne çıkan alt geçidi su baskını nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bazı alt geçitlerde de su birikintisi oluştu. Yağış nedeniyle trafikte aksamalar meydana geldi, bazı araçlar yolda kaldı.

Toroslar ilçesindeki Sağlık Mahallesi’nde de birçok araç su birikintisi içinde kaldı. Su baskınlarının yaşandığı ev ve iş yerlerinde vatandaşlar suları tahliye etmeye çalıştı. Kentte etkili olan rüzgar nedeniyle de bazı ağaçların devrildiği görüldü.

Ekipler, olumsuzlukları gidermek için çalışma başlattı. Evleri sular altında kalan vatandaşlar, birçok eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

28-29 temmuzda başka yerlerle birlikte Mersin’de de balayan orman yangınları, sıcaklık ve kuvvetli rüzgar etkisiyle geniş alanlara yayılmıştı. 7 Ağustos itibariyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yurt genelindeki yangınlara ilişkin, “223 yangından 217’si kontrol altına alındı, 6’sı sürüyor” bilgisini vermişti.

Yangınların ardından başlayan yağmurlar şükre vesile oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *