Irak Başbakanı Kazımi, ABD ziyaretine hazırlanıyor

Irak Başbakanı Kazımi, ABD ziyaretine hazırlanıyor

Irak Başbakanı Mustafa al-Kazımi Pazartesi günü Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden’la görüşecek. Görüşme öncesi Irak Başbakanı, ülkesinin Amerikan Muharip askerlerine ihtiyacı olmadığını söyledi.

Irak Başbakanı, IŞİD’le mücadele için artık Amerikan muharip askerlerine ihtiyaç olmadığını vurguladı. Mustafa el-Kazımi, Irak’ın Amerika’dan eğitim ve askeri istihbarat desteği isteyeceğini belirtti. Irak Başbakanı bu açıklamalarını Associated Press haber ajansına yaptı.

Mustafa el-Kazımi Amerikan askerlerinin ne zaman çekilmesi gerektiğine dair ise bir tarih vermedi. Mustafa el-Kazımi’ye göre Irak güvenlik güçleri Amerika liderliğindeki koalisyon askerleri olmadan artık ülkeyi savunabilecek güçte.

Irak Başbakanı herhangi bir çekilmenin Irak güçlerinin ihtiyacına göre şekillenmesi gerektiği düşüncesinde ve bunun da Washington’daki müzakerelerde netleşeceğini belirtiyor.

Amerikan güçlerinin çekilmesi takviminde uzlaşma bekleniyor

Amerika ve Irak, Nisan ayında Amerika’nın ülkedeki varlığının eğitim ve danışma görevine geçiş olması konusunda uzlaşmış ancak bunun için bir tarih belirlememişti.

Pazartesi günkü Beyaz Saray görüşmesinde iki ülkenin bir zaman dillimi üzerinde uzlaşması bekleniyor. Bu tarihin muhtemelen yıl sonu olabileceği konuşuluyor.

Irak’ta 2500 Amerikan askeri bulunuyor.

Eski Başkan Barack Obama, 2011 yılında Irak’taki bütün Amerikan askerlerini geri çekmiş ancak IŞİD tehdidi üzerine 2014 yılında bu ülkeye yine asker göndermişti.

Irak Başbakanı ülkesindeki Amerikan varlığının, Irak güçlerinin eğitimini destekleme ve etkinliklerini arttırma konusunda olmasını istediklerini belirtiyor.

Roket saldırıları devam ediyor

Irak’ta militan grupların roket saldırıları aralıklarla devam diyor. Ülkedeki bir dizi hastane yangınında onlarca kişinin hayatını kaybetmesi de Mustafa el-Kazımi’yi zor durumda bırakmış durumda.

Ülkedeki erken seçimlere de 3 aydan az bir süre kalması Washington ziyareti öncesi Irak Başbakanı üzerindeki baskıyı arttırıyor.

(VOA News)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *