Çin uygulaması Tik Tok, Pakistan’da yine yasaklandı

Çin uygulaması Tik Tok, Pakistan’da yine yasaklandı

Pakistan mahkemesi, Çin merkezli TikTok’un, hukuka, İslam’ın temel emirlerine ve Pakistan kültürüne saygı göstermediğini vurguladı ve ikinci duruşmaya kadar askıya aldı. Daha önce de iki kez yasaklanmış ve kısa süre sonra serbest bırakılmıştı.

Pakistan basınındaki haberlere göre, Sindh Yüksek Mahkemesinde, TikTok’un yaydığı “ahlaksız ve müstehcen” içerikler sebebiyle mağdur bir Pakistanlının söz konusu sosyal medya uygulamasına karşı açtığı davanın duruşması görüşüldü.

İslam’a ve Pakistan’a saygı göstermiyor

Mahkeme kararında, TikTok’un daha önce mahkeme ve Pakistan Telekomünikasyon Ajansı (PTA) nezdinde müstehcenlik yayan hesapların kapatılacağına dair verdiği sabit taahhüt ve güvencelere uymadığına dikkat çekildi.

TikTok’un hukuka, İslam’ın temel emirlerine ve Pakistan kültürüne saygı göstermediğine işaret edilen kararda, kısa süre önce sosyal medyada “LGBT onur ayı” kutlamaları için kampanya başlatıldığına vurgu yapıldı.

Mahkemenin kararında, PTA’ya 8 Temmuz’daki bir sonraki duruşmaya kadar TikTok’u askıya alması belirtildi.

İki kere daha yasaklanmıştı

Pakistan Telekomünikasyon Ajansı, 9 Ekim 2020′de TikTok’u “ahlaksız” içeriklerin kontrol edilemediği gerekçesiyle yasaklamıştı. Ajans, 19 Ekim 2020‘de TikTok’un müstehcen ve uygunsuz içeriklerin yayılmasıyla ilgisi bulunan hesapları engelleyeceğine dair verdiği teminatın ardından TikTok’a getirilen yasaklamanın kaldırıldığını açıklamıştı.

Peşaver Yüksek Mahkemesi ise 11 Mart’ta “toplumda müstehcenliği yaydığı” gerekçesiyle TikTok’un yasaklanmasına karar vermişti. Mahkeme 1 Nisan’da ise TikTok üzerindeki yasağın kaldırılmasına hükmetmişti.

Pakistan, Hindistan’ın ardından TikTok’u yasaklayan 2’nci Asya ülkesi olmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *