İddialar sonrası İnan Kıraç’tan yanıt: Hisseleri 6 milyon dolara aldık

İddialar sonrası İnan Kıraç’tan yanıt: Hisseleri 6 milyon dolara aldık

Hakkında kara para aklama ve şaibeli servet iddiası bulunan SBK Holding’in başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da gözaltına alınmasının ardından iş insanı İnan Kıraç, Silcolux adlı şirketin hisse devrine ilişkin konuştu. Ancak Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e yaptığı açıklama, yeni soruları beraberinde getirdi.

GAZETEDUVAR – Sezgin Baran Korkmaz’a geçen Silcolux hisselerini almak için kendisinin ricasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun devreye girdiği iddiasını yalanlayan Kıraç, “Biz sorunumuzu hukuk yoluyla çözdük ve 6 milyon dolar karşılığında hisseleri devraldık. Hisselerin değerinin 40-54 milyon dolar olduğu yazılıyor. 6 milyon dolar, Türk Lirası olarak o rakama denk geliyor” dedi.

Ancak Sezgin Baran Korkmaz, 80 milyon dolara aldığını söylediği hisseleri 40 milyon dolara devrederek, 40 milyon doları silmesi için kendisine baskı yapıldığını öne sürmüştü. Hisse değerinin en az 40 milyon dolar olduğu belirtilmiş ve bu rakama bugüne kadar herhangi bir itiraz gelmemişti. İnan Kıraç’ın Korkmaz’ın Avusturya’da gözaltına alınması sonrası hisselerin değerinin 6 milyon dolar olduğunu iddia etmesi, çeşitli soruları beraberinde getirdi.

NE OLMUŞTU?

Deniz Zeyrek yazısında, Kıraç’ın açıklamaları öncesi, süreci şöyle özetledi:

“John Naum ve kardeşi, Silcolux isimli şirketlerini Sezgin Baran Korkmaz’a satmıştı. Silcolux, İnan Kıraç’a ait Kıraça ve Karsan şirketlerinde hisse sahibi olduğundan, Silcolux’u alan Sezgin Baran Korkmaz da bu iki şirkete hissedar haline gelmiş. Bu durumdan rahatsız olan İnan Kıraç, Silcolux aracılığıyla Sezgin Baran Korkmaz’a geçen Kıraça ve Karsan hisselerini geri almak için bir mücadele başlatmış. Sezgin Baran Korkmaz da o hisseler karşılığında Kıraç’tan para talep etmiş. Sezgin Baran Korkmaz’ın iddiası, bir grubun o hisselerin Kıraç’a devredilmesi ve bunu yaparken istediği paranın yarısından vazgeçmesi yönünde baskı yaptığı yönündeydi. Korkmaz, Veyis Ateş’in de bu grup adına kendisiyle pazarlık ettiğini ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da bu çerçevede devrede olduğunu ileri sürüyordu.”

10 GÜNDE ÇÖZMÜŞLER!

Deniz Zeyrek, kendisini arayan İnan Kıraç’ın avukatı Levent Göktaş’ın “Sezgin Baran Korkmaz ve Veyis Ateş ekseninde dönen tartışmanın kendileriyle bir ilgisi olmadığını, sorunu 10 günlük bir hukuki maratonla çözdüklerini anlattığını” aktardı. Göktaş’ın ardından telefonu verdiği İnan Kıraç’ın sürece ilişkin şunları söylediğini belirtti:

“Şirket (Silcolux) satıldığında, hukuki açıdan önce bana sorulmalıydı. Kanun, o şirket (Silcolux) bizim hisselere ortak olduğu için önce bize teklif edilmesini zorunlu kılıyor.  Ancak öyle yapmamışlar. Doğrudan SBK’ya satmışlar. Naum kardeşler yanımda büyüdü. Ancak bir sorun yaşadık ve bana eziyet etmek için olsa gerek böyle bir iş yapmışlar.

‘O HİSSELERİ KAYBEDEMEZDİM’

Ben şirketlerimi ayakta tutmak zorundayım ve o hisseleri kaybedemezdim. Haliyle geri almak için hukuki yollara başvurduk. Onlar bize alacak davası açarken biz de Silcolux’un satışı konusunda dava açtık. Hukuki sürecin sonunda 6 milyon dolar karşılığında hisselerimizi geri aldık.”

‘ERDOĞAN VE SOYLU’DAN BİR ŞEY İSTEMEDİM’

İnan Kıraç, “Peki diğer tarafta bir pazarlıktan söz ediyorlar. Cumhurbaşkanı’nı, İçişleri Bakanı’nı devreye soktunuz mu?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Cumhurbaşkanı ile görüşmemin bu konuyla ilgisi yoktu. Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde şoförsüz otobüs sürüşü sırasında görüştük. Herhangi bir şey istemedim. Sayın Bakanı (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kastediyor) devreye soktuğumuz da doğru değil. Konuşulan şeyler her neyse tamamen bizim dışımızda yaşanmış. Biz sorunumuzu hukuk yoluyla çözdük ve 6 milyon dolar karşılığında hisseleri devraldık. 40-54 milyon yazılıyor. 6 milyon dolar, Türk Lirası olarak o rakama denk geliyor.

BUNLAR GÜVENİLİR ADAMLAR DEĞİL

Bunlar güvenilir adamlar değil. Bir roman yazılmaya çalışılıyor ama ben böyle bir insan değilim. ‘Her şeyi hukuk çerçevesinde bitirin’ dedim ve hukuk çerçevesinde hallettik. Bana maliyeti 6 milyon dolar oldu. İsmimi karıştırdıkları için hakikaten çok üzgünüm.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *