BM’den bir grup uzman Vatikan’a çağrıda bulundu

BM’den bir grup uzman Vatikan’a çağrıda bulundu

Birleşmiş Milletler bünyesindeki bir grup “İnsan Hakları uzmanı”, Vatikan’ı, “istismarcı Kilise mensuplarını korumak ve onların suçlarını örtbas etmekle” suçladı, bunun önlenmesi için “istismarın önlenmesi için daha fazlasını yapmasını” talep etti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi bünyesinde çalışan bağımsız 4 “İnsan Hakları uzmanı” tarafından 7 Nisan’da Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’a hitaben yazılan mektup kamuoyu ile paylaşıldı.

Mektupta, dünya genelinde Katolik Kilisesi mensupları hakkındaki cinsel istismar ve şiddet suçlamalarına ilişkin iddialardan endişe duyduklarını belirten uzmanlar Vatikan’ı “istismarcı Kilise mensuplarını korumak ve onların suçlarını örtbas etmekle” suçladı.

Uzmanlar, Vatikan’ın, bazı ulusal yasama organları üzerinde baskı oluşturarak iddiaların odağında bulunan Kilise yetkililerinin işledikleri suçlardan dolayı sorumlu tutulmasının önüne geçtiğini ve mağdurlara tazminat ödemekten kaçındığını savundu.

Katolik Kilisesi mensupları tarafından işlenen “İnsan Hakları” ihlalleri nedeniyle birçok ülkede on binlerce kişinin mağdur edildiğini vurgulayan uzmanlar, Vatikan’a çağrıda bulundu. Uzmanlar, Vatikan’dan “çocuklara yönelik şiddetin ve cinsel istismarın önlenmesi için daha fazlasını yapmasını” talep etti.

Vatikan, söz konusu suçları işlediği iddia edilen Kilise üyelerini cezalandırmamak ve görevden uzaklaştırmamakla eleştiriliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *