Mladic’e verilen ceza memnun etti!

Mladic’e verilen ceza memnun etti!

Bosna’da soykırım suçları nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve cezası temyizde onanan Bosna Kasabı için ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yazılı açıklama yaptı ‘kararı memnuniyetle karşıladıklarını’ duyurdu.

Karar ‘adalet getirdi’ iddiası

Açıklamasında, Mladiç’i “Boşnak ve Hırvat nüfusu Sırpların kontrolündeki bölgeden kalıcı olarak çıkarmak için başlatılan korkunç kampanyanın kilit isimlerinden biri” olarak niteleyen Blinken,”Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasının Ratko Mladiç’in soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından mahkumiyetini onaylayan bugünkü kararı, Bosna-Hersek’teki mağdurlara ve ailelerine uzun zamandır beklenen adaleti getirdi.” ifadelerine yer verdi.

Blinken, Bosna-Hersek’te işlenen suçların, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tarihin en karanlık sayfalarından biri olduğunu, faillerin tanıkları susturma, delilleri karartma ve tutuklanmaktan kaçma çabalarına rağmen adaletin yerini bulduğunu ileri sürdü.

Soykırım ifadesini kullandı

Bu kararın alınması için mücadele edenlere teşekkür eden Blinken, “Srebrenitsa’daki soykırımın 26. yıl dönümü yaklaşırken, Temyiz Kurulu’nun kararının mağdurlara ve sevdiklerine bir nebze olsun huzur getirmesini umuyoruz. Bu davada adaleti yerine getirmek için Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasına yıllarca süren çalışmalarından dolayı minnettarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Kasabı kimdir?

Bosna Hersek’te 1992-1995’teki savaşta Sırpların liderliğini yapan Mladiç, Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna kuşatması ve çeşitli savaş suçlarından sorumlusu.

Hakkında 1995’te hazırlanan iddianamenin ardından 16 yıl kaçak saklanan ve 26 Mayıs 2011’de Sırbistan’da ele geçirilen Mladiç’in davası, Mayıs 2012’de başlamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *