Mladic kararına Türkiye’den açıklama

Mladic kararına Türkiye’den açıklama

Bosna Kasabı Mladic’in müebbet kararının onanmasının ardından Türkiye’nin açıklamasında, kararın acıları dindirmese de “adaletin tecellisi bakımından doğru bir karar” olduğu ileri sürüldü.

Bosna’da işlenen ağır suçların sorumlusu olarak 16 yıl kaçaklık döneminin ardından yakalanan ve Bosna Kasabı lakabı taşıyan Ratko Mladiç hakkında Uluslararası Ceza Mahkemelerinin ‘müebbet hapis’ kararına temyizde yapılan başvuru dün sonuçlandı.

Türk Dışişleri Bakanlığından karara ilişkin açıklama yapıldı.

Kararın “toplumsal barış ve uzlaşıya” hizmet etmesi istenilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYUCM), 22 Kasım 2017 tarihli kararıyla savaş suçlusu Ratko Mladiç’i Bosna-Hersek savaşı sırasında 1992-1995 yılları arasında işlediği soykırım ile insanlığa karşı suçlardan ve savaş hukuku ihlallerinden ömür boyu hapis cezasına mahkûm etmişti.

Ratko Mladiç’in, sözkonusu karara itirazı hakkındaki temyiz kararı Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (UCMRM) tarafından bugün (8 Haziran) açıklanmış olup, adıgeçenin müebbet hapis cezası onanmıştır.

Sözkonusu karar Srebrenitsa soykırımının kurbanlarının yakınlarının acılarını dindirmese de adaletin tecellisi bakımından doğru bir karar olmuştur.

Kararın, Bosna-Hersek’te ve bölgede toplumsal barış ve uzlaşıya hizmet etmesini ve benzer suçların işlenmemesine katkıda bulunmasını diliyoruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *