İsrail’in isteyeceği 1 milyar dolar için 55 vekil seferber oldu

İsrail’in isteyeceği 1 milyar dolar için 55 vekil seferber oldu

ABD’li Kongre üyeleri, Savunma Bakanı Austin’e bir mektup göndererek, İsrail’in istemeye hazırlandığı 1 milyar dolarlık acil ilave askeri yardım talebine Kongre’de destek vereceklerini önceden bildirdiler.

Amerikan medyasına yansıyan ve Kongre kaynaklarına dayandırılan haberlere göre 55 Kongre üyesi, Savunma Bakanı Austin’e İsrail konusunda bir mektup gönderdi.

Temsilciler Meclisi New Jersey vekili Josh Gottheimer’ın öncülük ettiği ve hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi vekillerin imza attığı mektupta, ABD’nin İsrail’in güvenliğine sarsılmaz bir şekilde bağlı olduğu öne sürüldü.

Mektupta İsrail’in acil bir şekilde ABD’den ilave 1 milyar dolar askeri yardım talep etmeye hazırlandığına dikkati çeken vekiller, bu talebin ulaşması halinde kendilerinin buna Kongre’de destek vereceklerini belirtti.

Tel Aviv’i ziyaret eden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, önceki günkü açıklamasında İsrail’in son krizin ardından ABD’den ilave 1 milyar dolar askeri yardım isteyeceğini açıklamıştı.

Halen yıllık 3,8 milyar dolar İsrail’e askeri yardım yapan ABD, Filistinlilere yönelik son saldırılarında İsrail’e koşulsuz destek verdiği gerekçesiyle hem Demokrat Parti içinde hem de Amerikan kamuoyunda tepki toplamıştı.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs’ta sona ermişti.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 66’sı çocuk, 39’u kadın olmak üzere 254 Filistinli şehid olmuş, 1948 kişi yaralanmış, binlerce bina tamamen yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *