İktibas’ın yeni sayısı ‘Filistin’ gündemi ile çıktı

İktibas’ın yeni sayısı ‘Filistin’ gündemi ile çıktı

510. sayısı ile yayın hayatına devam eden İktibas Dergisi, bu sayısında kapağa Kudüs’ten bir enstantane taşıyor. Kapakta, bir Kudüs sokağında Filistin bayrağı taşıyan bir gence doğru harekete geçen siyonist İsrail askerleri ve arka planda Kubbet-üs Sahra görülüyor.

Derginin yeni sayısında yorum sayfalarında, ramazan ayı ve bayramı sırasında 11 gün boyunca Gazze’nin maruz kaldığı İsrail bombardımanı konu ediliyor. Direnişin siyoniste verdiği cevap takdir edilirken, İngiliz-Amerikan emperyalizminin bu kanlı hançerinin, kınamalarla değil ancak kılıçla diz çöktürülebileceği belirtiliyor.

Kur’an’ın önemli kavramlarından Karz-ı Hasen (Güzel Borç) derginin kavram sayfalarında yer alıyor. “Karz-ı Hasen borç/ödünçtür, geri alınmak üzere verilmiştir fakat bu, Allah’a (Allah adına, Allah rızası için) verilen bir borç/ödünçtür” deniliyor ve borcun Allah tarafından kat kat ödeneceğinin bildirilmesinin hikmeti üzerinde duruluyor.

Dergide Atasoy Müftüoğlu, Hüseyin Alan, Şükrü Hüseyinoğlu, Yakup Döğer, Sanat-Edebiyat sayfalarında İbrahim Eryiğit, Cevat Akkanat, Mehmet Akif Coşkun da yazılarıyla okurlara seslenen diğer isimler.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *