Biden ile birlikte ABD’nin yönelimi

Biden ile birlikte ABD’nin yönelimi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, federal kurumlara yaptığı bin 500 atamanın yüzde 14’ünün “eşcinsel bireylerden” oluştuğunu bildirdi.

Kongre’ye seslenen Demokrat Partili Biden, LGBTQ bireyleri hayatın birçok alanında ayrımcılığa karşı koruyacağını belirttiği Eşitlik Yasası’nı kabul etmeye çağırdı.

Bir Başkanlık kararnamesiyle haziran ayını ‘Onur ayı’ olarak tanıyan Biden, eşcinsel Amerikalılar için tam eşitlik sağlanana ve hakları kanunlarla garanti altına alınana kadar durmayacağını da vurguladı.

Başkanınız arkanızda, sizi destekliyor!

Euronews’un aktardığına göre, Biden konuşmasında eşcinsellere, “Başkanınız arkanızda, sizi destekliyor.” diye hitap eden ABD Başkanı, ülkesinde transseksüellere, özellikle de akademik çevrelerde zorbalık ve tacize maruz kalan ve intihar yoluyla kendine zarar verme, ölüm riskine haiz beyaz olmayan trans kadınlar ile LGBTQ gençlere yönelik şiddette trajik bir artış olduğunu dile getirdi.

Biden’ın Ulaştırma Bakanlığı görevine getirdiği Pete Buttigieg, kabinede görev yapan ilk açıktan eşcinsel kişi oldu. Keza eşcinsel olduğunu açıktan duyuran Sağlık Bakanı Yardımcısı Rachel Levine de Senato tarafından onaylanan ilk transseksüel kişi olmuştu.

Biden, göreve geldiği ilk gün federal kurumları, cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklayan federal yasalar kapsamında LGBTQ bireyleri korumaya mecbur eden bir başkanlık kararnamesi imzalamıştı. Aktivistler Biden yönetimini, ABD tarihindeki en eşcinsel yanlısı hükümet olarak tanımlıyor. Joe Biden’ın atama yaptığını belirttiği federal kurumlar, Senato onayı gerektirmeyen pozisyonlar olarak tanımlanıyor.

Beyaz Saray’ın sitesine göre, Biden’ın yaptığı atamaların yüzdelik birimleri şu şekilde;

Yüzde 58’i kadın, yüzde 18’i siyah veya Afrikalı Amerikalı, yüzde 15’i Latin kökenli, yüzde 15’i Asya kökenli Amerikalı veya Pasifik Adalı, yüzde 3’ü Orta Doğu veya Kuzey Afrikalı yüzde ikisi Kızılderili veya Alaska Yerlisi, yüzde 14’ü LGBTQ +, yüzde 4’ü gazi, yüzde 3’ü engelli, yüzde 15’i ailesinde üniversiteye giden ilk kişi, yüzde 32’si vatandaşlığa kabul edilmiş kişiler veya göçmen çocukları.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *