Hakimin isyanı!

Hakimin isyanı!

Alanya’daki uyuşturucu davasında az miktarda uyuşturucuyla yakalanan sanık için verilen karara hakimlerden biri itiraz etti.

2020’nin Haziran ayında, Alanya Hacet Mahallesi Balonlu Park’ta yapılan uyuşturucu operasyonunda polis açıklamasına göre 20 yaşındaki Mehmet Cüneyt Doğan, üç kişiye uyuşturucu satarken yakalandı. Alıcılar 1,5 gram, 2 gram ve 20 gram uyuşturucu ile yakalandı. Satıcı Mehmet Cüneyt Doğan’da ise 432 gram uyuşturucu ele geçirildi. İşlemlerin ardından, uyuşturucu kullanmak ve bulundurmakla itham edilen iki kişi serbest bırakıldı. 432 gram uyuşturucu ile yakalandığı açıklanan Doğan ise uyuşturucu ticareti yapmaktan tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Halk TV‘nin özel haberine göre, Dava Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir yıldır devam ederken, Mehmet Cüneyt Doğan tutuklu yargılanıyor. Avukatları 26 Mayıs’ta Doğan’ın tutukluluğuna itiraz ederek, tutuksuz yargılanmasını istedi. Fakat üç hakimden ikisi tahliyeye red oyu kullanması sonucunda, tahliye talebi reddedildi.

Hakim Ali Dursun Turan, Mehmet Cüneyt Doğan’ın tutuksuz yargılanması gerektiğini çok çarpıcı bir karşı oy yazısıyla dile getirdi. Turan, “Mafya liderleriyle dans eden bir takım siyasilerin yakınları” ifadesini kullandı.

Hakim Turan, 432 gram uyuşturucu ile yakalandığı açıklanan sanıkla ilgili, “Her ne kadar sanık uyuşturucu madde ticareti suçundan yargılansa da mafya liderleriyle dans eden bir takım siyasilerin yakınlarının adı uyuşturucu iddialarına karışırken ve haklarında soruşturma dahi açılmazken daha az suç işleyen sanıklara daha ağır cezalar verilmesi adalet anlayışımla bağdaşmadığından sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum…”diyerek karşı oy kullandı. Mehmet Cüneyt Doğan, suçlu bulunur ve en üst sınırdan ceza alırsa 15 yıl hapis cezası alacak.

Halk TV’nin edindiği bilgiye göre, adalet tarihine geçecek, adaletsizlik diye haykıran karara imza atan hakim Ali Dursun Turan, 5 yıllık Doğu görevinden sonra Şemdinli’den Alanya’ya atandı. Son kararname ile yine Doğu’ya gönderildi. Tayini Siirt’e çıkartıldı. Turan’ın isteği dışındaki Doğu tayinine itiraz ettiği öğrenildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *