Blinken, ateşkes sonrası Orta Doğu turuna başladı

Blinken, ateşkes sonrası Orta Doğu turuna başladı

Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı’na inen Blinken’ı İsrailli mevkidaşı Gabi Ashkenazi karşıladı. Görüşme turu içerisinde Mahmud Abbas, Mısır yönetimi ve Ürdün yönetimi var.

İsrail ile Hamas arasında 21 Mayıs’ta varılan ateşkes sonrası Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması konularının gündemde olacağı tur kapsamında Amerikalı Blinken İsrail, Filistin, Mısır ve Ürdün’de temaslarda bulunacak.

Blinken’ın bugün işgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Ashkenazi ile görüştükten sonra Ramallah’a geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed Iştiyye ile bir araya gelmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı daha sonra Mısır ve Ürdün’ü ziyaret edecek.

Siyonist İsrail, ramazan ayında, namaz kılanlara saldırdı

İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e fırlattığı roketler üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla Gazze’ye yönelik büyük bir askeri saldırı başlattı.

İsrail, 21 Mayıs’ta Mısır’ın ara buluculuğunda Filistinli direniş gruplarıyla ateşkese gitmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *