Çavuşoğlu ile konuşan Blinken’den açıklama

Çavuşoğlu ile konuşan Blinken’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Twitter mesajında “müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi” vurgusunda bulunurken, Dışişleri sözcüsü Ned Price’ın açıklamasında ‘ortak çıkarlardan’ söz edildi.

Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,”Bugün Mevlüt Çavuşoğlu ile tam da zamanında konuşma fırsatı buldum. Ortak öncelikler konusunda NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Yunanistan ile yapıcı görüşmelere desteğimizi dile getirdim. Demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.” dedi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price da görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere ABD ile Türkiye arasındaki iş birliğinin önemini görüştü.” ifadelerine yer verdi.

Price, Blinken’ın, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakerelere ABD’nin desteğinin sürdüğünü ilettiğini belirtti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *