STK’lardan “Teyakkuzdayız” bildirisi

STK’lardan “Teyakkuzdayız” bildirisi

Bir grup STK tarafından yayımlanan “Teyakkuzdayız” başlıklı açıklamada, İsrail terör devleti olarak lanetlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kudüs’ün onurunu korumak her Müslüman’ın boynunun borcudur’ sözlerine de yer verildi.

İsrail tarafından Müslüman Filistin halkına sistematik bir şekilde yıllardır sürdürülen zulüm, bu yıl da ramazan ayının başından bu yana ileri düzeye çıktı. Mescid-i Aksa’da devam eden yahudi saldırılarına karşı son günlerde Türkiye’den de siyasi tepkiler gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok bakan ve parti lideri tarafından İsrail’i kınayan açıklamalarda dünya kamuoyu İsrail’e tepki vermeye çağrıldı.

Bir grup Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tarafından “Teyakkuzdayız” başlığı ile bir çağrı metni yayımlandı. İsrail’in bir terör devleti olarak lanetlendiği açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine de yer verilirken, bu sözlerle ortaya konan tavrı dikkate değer buldukları vurgulandı.

“Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’e yapılacak her saldırının bizlere yapılmış kabul edileceği” de kaydedilen açıklamada tüm insanlık Filistin’le dayanışmaya çağrıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

MESCİD-İ AKSA İÇİN TEYAKKUZDAYIZ

Siyonist terör çetelerinin öncülüğünde kurulan İsrail, apartheid rejime sahip bir terör devletidir. Kurulduğu günden bugüne siyonizme karşı tavır alan tüm insanlığı kendisine karşı hedef alan terör anlayışı, o günden bugüne hiç değişmemiştir.

İşgal edilmiş olan Doğu Kudüs’te 1967’den bugüne İsrail Terör Devleti eliyle sistematik bir işkenceye maruz kalan Filistin halklarının bölgeyi tamamen terk etmesi hedeflenmektedir.

1967’den bu yana Doğu Kudüs’te bölgenin demografik yapısını hedef alan bir anlayışla Filistinlilere ait binlerce ev İsrail Terör Devleti tarafından yıkılmış, oturma izinleri keyfî olarak iptal edilmiş, günlük hayat rutinleri bile yine sistematik bir zulüm aracı haline getirilmiştir.

Bugün itibariyle 5 milyon Filistinli vatanlarından uzakta mülteci olarak yaşamlarını güçlükle idame ettirmekte, en temel insan haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Gazze’de 2 milyon Filistinli en basit ihtiyaçlarını bile güçlükle karşılayabildikleri bir açık hava hapishanesine mahkum edilmiş durumdadır.

Uluslararası sözleşmeler açısından hiç bir meşruiyeti olmayan Kudüs İşgali sonrası bugüne kadar sayısız savaş suçuna imza atmış olan Siyonist işgal yönetimi, göstermelik kınama açıklamalarının ötesinde bir yaptırımla karşılaşmamıştır.

Son yıllarda ve özellikle her Ramazan ayında tekrarlandığı üzere mukaddes Ramazan ayının ilk günlerinde İsrail Terör Devleti’nin Mescid-i Aksa’nın Şam Kapısı önündeki oturma alanlarını barikatlarla kapatması ve Mescid-i Aksa’da okunan ezanı engellemeye çalışmasıyla başlayan provokatif müdahaleler neticesinde gelişen olaylar sonucunda Filistinli eylemcilere orantısız güç kullanarak müdahale edilmesiyle yüzlerce müslüman yaralanmış ve gözaltına alınmıştır.

Türkiye tarafınca en yetkili ağızdan yapılan, “Türkiye olarak her zaman olduğu gibi bugün de Kudüs’teki kardeşlerimizin ve Filistin coğrafyasındaki tüm Müslümanların yanındayız. Mukaddes şehir Kudüs’ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini korumak her bir Müslüman’ın boynunun borcudur.” açıklamasıyla ortaya konan tavrı dikkate değer buluyoruz.

Tapınak dağına dönüş örgütleri gibi fanatik örgütler, yine Ramazan’ın 28’ine denk gelen 10 Mayıs’taki İbrani Kudüs Gününde Mescid-i Aksa’ya yoğun baskın için çağrıda bulunmuş ve İsrail güvenlik güçleri ile birlikte Mescidi Aksa’ya saldırıya geçmişlerdir.

Mescid-i Aksa baskınını gerçekleştiren fanatik siyonist örgütler ve terör devleti İsrail bilmelidirler ki;

Ankara sivil toplum kuruluşları olarak Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’e yapılacak her saldırıyı bizlere yapılmış kabul edeceğimizi ve saldırıları engellemek için  İsrail terör devleti ve yerel temsilcilerinin uykularını kaçırmak için teyakkuzda olduğumuzu ilan ederiz.

Ve vicdanlı tüm insanları siyonist örgütlerin ve terör devleti İsrail’in saldırılarına karşı teyakkuzda olmaya, Filistinlilerin yanında dayanışmaya çağırıyoruz.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *