Amerikalı komutandan Türkiye’yle ilişkilere dair açıklama

Amerikalı komutandan Türkiye’yle ilişkilere dair açıklama

Bir think tank kuruluşunda konuşma yapan CENTCOM Komutanı McKenzie, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Joe Biden arasında yapılması planlanan görüşmenin, iki ülkenin ilişkilerinin geleceği için olumlu olacağını söyledi.

Kenneth McKenzie, başkent Washington merkezli American Enterprise Institute (AEI) adlı düşünce kuruluşunda, Orta Doğu’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin bölgede, özellikle de Suriye ve Libya’da artan askeri kabiliyetlerinin ABD için bölgesel dinamikleri etkileyip etkilemediğine ilişkin bir soruya McKenzie, “Öncelikle Türkiye uzun zamandan beri değerli bir NATO ortağımızdır. Türkiye ile 5. Madde (NATO Anlaşması’nın) üzerine kurulu ilişkimiz var.” yanıtını verdi.

McKenzie, Türkiye’nin Irak ve Suriye konusunda haklı güvenlik kaygılarının olduğunu ve bunu anladıklarını belirterek “Türkiye ile yapmaya çalıştığımız şey, mutabakat kurabileceğimiz alanları artırmaktır. Anlaşmazlıklarınız olsa da dost olmaya devam edebilirsiniz. Türkiye ile anlaşmazlık yaşadığımız alanlar var ama bu konuda iyi bir işaret var ki iki başkan NATO’da görüşecekler, sanırım gelecek ay. Bunun gelecek için oldukça olumlu olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

NATO’nun 5. Maddesi, bir ülkenin saldırıya uğraması durumunda diğer üye ülkelere saldırı düzenlenmiş kabul edilip ona göre karşılık verilmesini öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden, 23 Nisan’da konuşmuş, NATO Liderler Zirvesi’nde görüşme konusunda mutabık kalmışlardı.

ABD Başkanı bunun ardından 1915 olaylarının yıldönümündeki konuşmasında ‘soykırım’ ifadesini kullanması üzerine Türkiye Biden’ın konuşmasına sert tepki göstermiş ve ilişkiler gerilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *