Yeni Aile Bakanı ilk açıklamasını Habertürk’e yaptı, kadın erkek eşitliği vurgusu yaptı

Yeni Aile Bakanı ilk açıklamasını Habertürk’e yaptı, kadın erkek eşitliği vurgusu yaptı

Cumhurbaşkanı kararı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine atanan, kabinenin tek kadın üyesi Derya Yanık, Habertürk TV’ye açıklamalarda bulundu, “Hedefim, kadın ve erkeğin eşit statüye kavuşması” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık getirildi. Dün gece Habertürk TV’de yayınlanan Açık ve Net programında Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Bakan Yanık, “Hedefim kadın ve erkeğin eşit bir statüye kavuşması” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine getirileceği haberini gün içinde aldığını söyleyen Yanık, “Öncelikle hayırlı olmasını temenni ediyorum. Görevi devreden bakanlarımızın her birisi çok kıymetli, çok özveriyle çalışmış isimler. Onlardan aldığımız bayrağı biz taşıyacağız” diye konuştu.

Habertürk’ün aktardığına göre, Bakanlığın Türkiye’de pek çok konuya temas eden, önemli alanları bünyesinde barındırdığına işaret eden Yanık, “Bizim için önemli olan bundan sonraki süreçte aldığımız sorumluluğu hakkıyla yerine getirmek. Milletimize mahcup olmamak” ifadesini kullandı.

“Kadının bir şekilde tarafı olduğu meseleler, Türkiye’de güncelliğini ve önemini hiçbir zaman kaybetmedi” diyen Bakan Yanık, şunları kaydetti: Alan olarak son derece önemli ve kıymetli bir bakanlıktan söz ediyoruz. İnşallah biz de o sorumluluğu yerine getireceğiz. Bizim AK Parti iktidarları olarak en başından itibaren gözettiğimiz bir sonuç var: O da Türkiye’de kadın-erkek her bir yurttaşın eşit, adil ve müreffeh bir hayata kavuşması. Bunu sağlayabilmek adına özellikle kadınlar için politika ve stratejilerin geliştirildiğini hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugüne kadar gösterdiği hassasiyeti, ilgili bakanlıkların çalışmalarını biliyoruz. Benim de hedefim, bu perspektifteki çalışmaları olabildiği kadar ileriye taşımak. Biz Türkiye’de kadınların şiddete uğramaması, sosyal, siyasal ve ekonomik haklarına geniş bir biçimde ulaşabilmesi için çalışıyoruz. Ben de bunun için çalışacağım.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *