Toprağını işgalcilere satanlara Şeyh İkrime Sabri’den sert sözler

Toprağını işgalcilere satanlara Şeyh İkrime Sabri’den sert sözler

İkrime Sabri, “Bazı kalpsiz insanların, aradıkları bir avuç para karşılığında aldıkları gayrimenkulleri işgalcilere veya yerleşimcilerine gizlice verdiklerini duymak üzücü ve utanç vericidir.” dedi.

Eski Kudüs-Filistin Müftüsü olan ve halihazırda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Şeyh İkrime Sabri, herhangi bir gayrimenkulü işgalcilere ve veya dolaylı yollardan işgalcilere satacağı bilinen birine satmanın büyük bir suç olmanın yanında dine ve vatana ihanet sayıldığını vurguladı.

Konu hakkında yaptığı basın açıklamasında Şeyh Sabri, “Toprağını veya evini işgalcilere veya masa altından işgalcilere vereceğini bildiği birine satan, suç işleyen din ve vatan hainidir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Şeyh Sabri, “Bazı kalpsiz insanların, aradıkları bir avuç para karşılığında aldıkları gayrimenkulleri işgalcilere veya yerleşimcilerine gizlice verdiklerini duymak üzücü ve utanç vericidir.” dedi.

Mescidi Aksa İmam Hatibi Şeyh Sabri, işgal altındaki Filistin topraklarında işgalci Yahudilere özel mülk ve arsa satan Müslümanlarla ilgili Filistinli âlimlerin 1935’te verdiği fetvanın bugün de geçerli olduğuna dikkat çekerek, dolayısıyla yerleşimcilere gayrimenkul satmanın ihanet kabul edildiğini söyledi.

1935’te yayınlanan söz konusu fetva, Yahudilere satış yapan Müslümanlarla her türlü irtibatın kesilmesini, öldüklerinde cenazelerinin yıkanmamasını ve cesetlerinin Müslüman mezarlıklarına defnedilmemesini öngörüyor.

Şeyh Sabri, “Yahudi örgütlere veya simsarlarına arsa satanlar dinden çıkar ve cemaati terk etmiş olur.” dedi.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *