Süveyş’in kapanması petrol ticareti için ne anlama geliyor?

Süveyş’in kapanması petrol ticareti için ne anlama geliyor?

Mısır’da, Süveyş Kanalı’nı ulaşıma kapayan Panama bandıralı bir yük gemisinin kurtarılmasının haftalar sürebileceği belirtildi.

Ever Green isimli konteyner gemisinin karaya oturmasının, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’yı birbirine bağlayan dünyanın en kritik su kanallarından Süveyş’te petrol sevkiyatını sekteye uğratması bekleniyor.

Rakamlar, en ufak bir aksamanın uluslararası petrol ticareti için ne kadar ciddi olabileceğinin göstergesi.

Geçen yıl deniz yoluyla taşınan günlük 39,2 milyon varil ham petrolün 1,74 milyonu Süveyş Kanalı’ndan geçti. Ham petrol ve akaryakıtlar, 193 kilometre uzunluğundaki Süveyş Kanalı’nda her iki yönde de taşınıyor.

Kpler firmasına göre Avrupa 2020’de Süveyş’in doğusundaki kaynaklardan günde 550 bin ham petrol ithal etti. Bunların büyük çoğunluğu Süveyş Kanalı üzerinden kıtaya nakledildi.
Güney ve Doğu Asya’ya Süveyş güzergahından ihraç edilen ham petrol miktarı Haziran 2020’de günde 1,27 milyon varile ulaşarak rekor kırdı. Kasım da ise günde 310 bin varil ile en düşük rakam görüldü.

Geçen yıl küresel rafine petrol ürünlerinin, günlük 1,54 milyon varil ile yaklaşık yüzde 9’u, yine Süveyş Kanalı’dan üzerinden taşındı. Ham petrolün atmosferik koşullarda damıtılmasıyla elde edilen nafta, kanalı en çok meşgul eden ürün oldu.

Reuters’ın haberine göre Körfez’den Avrupa’ya gönderilen petrolün yüzde 80’i ise Süveyş’i Akdeniz’e bağlayan Sumed boru hattı üzerinden naklediliyor. 2018 verilerine göre günlük 2,8 milyon varil kapasiteli boru hattından günde 1,3 milyon varil petrol geçti.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *