‘Mısır ile zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor’

‘Mısır ile zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı, Mısır’la ilişkilerin, en üst düzeyin bir tık altında devam ettiğini söyledi.

Üsküdar’daki Hazreti Ali Camii’nde namaz kılan Erdoğan, cami çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Ekonomi Reform Paketi’ne ilişkin bir soru üzerine, paketi Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda açıklayacaklarını belirtti.

Koronavirüsle mücadelede aşı temini konusunda durumun ne olduğunun sorulması üzerine, Erdoğan, mücadele sürecini Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının koordinesinde yürüttüklerini söyledi. Mutasyonlu virüsün inişli çıkışlı görüntüsünün karar almada zorluk oluşturduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda da tüm dünyada olduğu gibi bizde de son zamanda böyle bir sıkıntı var. Fakat biz bütün şartları zorlamak suretiyle yine de mümkün olduğunca yani şu anda restoranlar, kafeler, kuaförler aklınıza ne gelirse bu açıkladığımız yerlerle ilgili şartları zorlayacağız, mümkün olduğunca şu anda aldığımız kararın arkasında durmaya çalışacağız. Ama netice almakta zorlanıyorsak ister istemez burada tabii ki vatandaşımızın sağlığını ön plana çıkarmak suretiyle devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı konusunda şu anda Çin ile bir anlaşma olduğunu dile getirerek, “Oradan aldığımız ve alacağımız aşılar devam diyor ama bu arada Almanya ile olan anlaşmamız da devam ediyor. Fakat yine Rusya ile bir şu anda anlaşmamız var. Rusya ile olan anlaşma da şu anda görüşmelerimiz Sağlık Bakanlıklarımızın arasında devam ediyor ve Çin’den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir. Eğer o konuda da mutabık kalırsak bir 50 milyon daha Çin’den alabiliriz” diye konuştu.

‘Mısır ile zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır ile diplomatik temasların başlamasına ilişkin soruyu şöyle cevapladı: “Mısır’la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten iş birliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor. Tabii gönlümüz özellikle ister ki yani Mısır’la olan bu süreci çok daha güçlü bir şekilde devam ettirelim. Onun için de yapılan bu istihbari, diplomatik, bunun yanında siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra biz bunu çok daha ileri kademelere taşırız. Çünkü Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Herhalde Mısır halkını Yunanistan’ın yanına yerleştirmek mümkün değil. Hiçbir zaman biz Yunan halkıyla Mısır halkının özdeş olacağına inanamayız. Bunun için de tabii olması gereken yerde görmek isteriz.

Suudi Arabistan-Yunanistan ortak tatbikatı

Hatta daha ileri gidiyorum, Suudi Arabistan’ın şu anda Yunanistan’la bir ortak tatbikata girmesi bile bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan’ı da böyle bir karar sürecinde görmek istemezdik. Tabii bunu da yine Suudi Arabistan yetkilileriyle ayrıca görüşeceğiz ki bu böyle olmamalıydı, olmamalıdır diye düşünüyoruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *