İsrail’den Pfizer-BionTech aşısına övgü

İsrail’den Pfizer-BionTech aşısına övgü

Siyonist İsrail Sağlık Bakanlığı, ABD-Alman ortak yapımı Pfizer-BionTech aşısının yeni tip koronivirüs nedeniyle yaşanan ölümleri yüzde 98,9 önlediğini ileri sürdü.

İşgalci İsrail Sağlık Bakanlığı, ülkede Pfizer-BionTech aşısının iki dozu da yapılan kişiler ile aşı olmayanların sağlık durumunun karşılaştırıldığı iddia edilen araştırmaya ilişkin verileri kamuoyuyla paylaştı. Söz konusu aşının, iki dozu da yapılan kişilerde virüs nedeniyle yaşanan ölümleri yüzde 98,9 önlediği ileri sürüldü. Aşının hastalığın ağır seyretmesini yüzde 99,2 oranında önlediği, hastaneye yatışları da yüzde 98,9 düşürdüğü iddiasında bulunuldu.

İsrail’de 11 Şubat’ta yayınlanan bir başka araştırmada da yine Pfizer-BionTech aşısının ikinci dozu yapılan 523 bin kişiden hiçbirinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmediği savunulmuştu. Sağlık Bakanlığının iddialarına göre, yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip İsrail’de 4 milyon 250 bin 643 kişiye aşının ilk dozu, 2 milyon 881 bin 825 kişiye de ikinci dozu yapıldı.

Yine İsrail’in bildirdiğine göre, ülkede virüs nedeniyle bugüne kadar 5 bin 526 İsrail’li hayatını kaybetmiş, vaka sayısı da 744 bini aşmış durumda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *