Yahudileştirme projeleri konusunda uyarı

Yahudileştirme projeleri konusunda uyarı

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, işgalci İsrail’in, Mescid-i Aksa’nın güneybatısında yer alan Burak (Ağlama) Meydanını Yahudileştirme projeleri konusunda uyarıda bulundu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, “Burak Meydanı ve Meğaribe Kapısı yakınlarındaki kazı çalışmalarını endişeyle takip ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Burak Meydanı’nda bir buldozer, büyük bir ekskavatör ve devasa makinelerin görüldüğü aktarılan açıklamada, bu çalışmaların Burak Meydanı’nı Yahudileştirme çabaları kapsamında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın mevcut statüsünün korunmasını öngören Birleşmiş Milletler kararlarıyla çelişen bu projelerin reddedildiği vurgulandı.

İsrail, 1967’den bu yana Burak (Ağlama) Duvarı’nda kontrolü elinde bulunduruyor. Yahudiler, duvarın, Hazreti Süleyman’ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-Makdis’ten kaldığına inanıyor. Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı İslami Vakıflar İdaresi ise Batı Duvarı olarak da adlandırılan ve Burak Meydanı’nı da içine alan mekanı İslami vakıf alanı olarak kabul ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *