Kongre binası tarihte ilk İngiliz askerlerince basılmıştı

Kongre binası tarihte ilk İngiliz askerlerince basılmıştı

İşgalci İngiliz birlikleri, 1814’te başkent Washington’a yürüdüğünde Kongre’nin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray’ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.

ABD Kongresi, savaş hali dışında ilk kez böyle bir işgalle karşı karşıya kaldığı bildirildi. İlk işgal ise İngiliz askerleri tarafından gerçekleştirilmişti.

ABD Senatosunun internet sitesindeki bilgilere göre, Kongre binası en son ABD’nin bağımsızlığını kazanmasından 36 yıl sonra, 1812-1814’te İngilizlerle yapılan savaş sırasında Washington işgal edildiğinde vandalizme uğramıştı.

İşgalci İngiliz birlikleri, 1814’te başkent Washington’a yürüdüğünde Kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray’ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.

Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı.

Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve Kongre Kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti. Alevler, Senato salonunun görkemli mermer sütunlarını kirece çevirmişti.

Dönemin Başkanı James Madison, Kongrenin geçici olarak Blodgett’s Oteli’nde toplanmasına karar verdi.

Bina harap olmasına rağmen yasama faaliyeti aksamadan devam etti.

Ardından Kongre, 1819’da “Tuğla Capitol” adı verilen tuğladan yapılan bir binada geçici olarak ikamet etti.

Sonunda büyük bir inşa projesinin ardından eski Senato ve Temsilciler Meclisi salonları yeniden inşa edildi ve Kongre, aynı yerde hizmete devam etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *