Fransa’da jandarma baskınına rağmen kaçak yılbaşı partisi iki gündür devam ediyor

Fransa’da jandarma baskınına rağmen kaçak yılbaşı partisi iki gündür devam ediyor

Fransa’nın Bretagne bölgesinde yaklaşık 2 bin 500 kişi yeni yıl kutlamaları için kaçak bir partiye katıldı. Cuma akşamı başlayan yasa dışı etkinlik jandarmanın müdahalesine rağmen dün akşam da devam etti. Covid-19 önlemleri kapsamında kalabalık katılımlı yılbaşı kutlamaları yasaklanmıştı.

Euronews’un haberine göre, Fransa’nın birçok bölgesinden ve yurt dışından gelen gençler Lieuron kentinde bir depoda dj’ler eşliğindeki bir partiye katıldı. Jandarma dün geceden beri partiyi durdurmaya çalışırken, katılımcılar emniyet güçlerine taş atarak, ve jandarmaya ait bir arabayı yakarak şiddetli karşılık veriyor.

Particiler, pazartesi gününe kadar devam edeceklerini duyurdu.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, valilik daha kapsamlı bir müdahale için çalışıyor.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, birkaç gün önce sokağa çıkma yasağına uyulması için Fransa genelinde 132 bin polis memurunun görevlendirildiğini açıklamıştı.

Fransa’nın başkenti Paris’te yeni tip koronavirüs önlemleri nedeniyle yeni yıla sessiz girildi. Champs-Elysees Caddesi ve Eiffel Kulesi çevresinin de boş olduğu görüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni yıl konuşmasında, 2021’e Covid-19 tedbirleri altında girildiğini belirterek bu yılbaşı gecesinin diğerlerinden farklı olduğunu ifade etti.

2021’de salgın, ekonomik ve sosyal krizlerle mücadelenin süreceğini aktaran Macron, hedefinin 2030 yılının Fransa’sını inşa etmek olduğuna işaret etti.

15 ilde akşam saat 6’dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Koronavirüsün ikinci dalgasına karşı Fransa genelinde akşam saat 8’den sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ancak, vakaların en çok arttığı kuzey bölgesinde en az 15 ilde sokağa çıkma yasağı akşam saat 6’ya alındı.

Fransa’da dün salgınında son 24 saatte 19 bin 927 vaka tespit edildi ve 252 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *