Trump duyurdu: Fas ve İsrail anlaşmaya vardı

Trump duyurdu: Fas ve İsrail anlaşmaya vardı

Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan sürecin son halkası Fas oldu. ABD Başkanı Trump, Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün, Batı Sahra üzerinde Fas’ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas’ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek, kalıcı çözümdür.” ifadesini kullandı.

Fas 1777’de ABD’yi tanımıştı

Fas’ın 1777’de ABD’yi tanıdığını anımsatan Trump, bu nedenle de kendilerinin Batı Sahra üzerinde Fas’ın hakimiyetini tanıdıklarını kaydetti.

Trump, bugün başka bir “tarihi adım” attıklarını da aktararak “İki muhteşem dostumuz İsrail ve Fas Krallığı, tam diplomatik ilişki kurulması için anlaşmaya vardı. Bu, Orta Doğu’da barış için büyük bir atılım.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Batı Sahra’da Fas’ın hakimiyetini tanıdı

Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, Trump bugün Fas Kralı 6. Muhammed ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Trump, Batı Sahra üzerinde Fas’ın hakimiyetini tanıdığını bildirdi.

Kral 6. Muhammed de İsrail ve Fas arasında diplomatik ilişkilerin sürdürülmesi ve bölgesel istikrarın geliştirilmesi için ekonomik ve kültürel iş birliğinin genişletilmesi konusunda mutabık kaldı.

Trump’tan 6. Muhammed’e övgü

Trump, görüşmede, ABD ve Fas arasında uzun süredir var olan güçlü bağları ve Kral 6. Muhammed’in liderliğini övdü.

İki lider, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını da görüşürken, pandeminin ekonomik etkileri ile kritik bölgesel konulardaki ortak çıkarlar üzerindeki etkilerini ele alındı.

Süreç BAE ve Bahreyn ile başladı

İsrail, Trump’ın ara buluculuğuyla 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılan törenle BAE ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamıştı.

Trump, 23 Ekim’de yaptığı açıklamada ise Sudan’ın da İsrail’le ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını belirtmişti.

Fas’ın Batı Sahra sorunu

Fas’ın 1975’te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra’yı topraklarına katmasının ardından Cezayir’in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Fas bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi Batı Sahra’nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor.

Polisario Cephesi, 1991’de BM’nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu.

Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

Kushner: Fas ve İsrail karşılıklı ofisi açacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Başdanışmanı Jared Kushner, “Fas ve İsrail, büyükelçilik açma niyetiyle bir an önce Rabat ve Tel Aviv’de irtibat ofisi kuracak.” ifadesini kullandı.

Kushner, Trump’ın Twitter’dan yaptığı “İsrail ve Fas Krallığı, tam diplomatik ilişki kurulması için anlaşmaya vardı.” açıklamasının ardından telekonferans yaparak gazetecileri bilgilendirdi. Fas ve İsrail’in iş ilişkilerini derinleştirmeyi planladığının altını çizen Kushner, “Fas ve İsrail, büyükelçilik açma niyetiyle bir an önce Rabat ve Tel Aviv’de irtibat ofisi kuracak.” bilgisini paylaştı.

Kushner, İsrail hava yollarının Fas hava sahasını kullanabileceğini ve iki ülkenin en yakın zamanda direkt uçuşları açacağını aktardı.

‘İsrail ve Suudi Arabistan kaçınılmaz olarak bir araya gelecek’

İsrail ile anlaşmaya varmak isteyen başka Arap ülkeleri bulunduğuna da işaret eden Kushner, “Bir noktada kaçınılmaz olarak İsrail ve Suudi Arabistan’ın bir araya geleceğini ve tam normalleşme dönemine gireceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kushner, Trump yönetiminin Orta Doğu barışı için çalıştığını vurgulayarak “Yahudileri, Müslümanları ve Hristiyanları bir araya getirmek bizim ana odak noktamızdır.” ifadesini kullandı.

Trump’ın, Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıması konusuna değinen Kushner, “Biz bu adımla en nihayetinde atılması gereken adımı attık.” görüşünü paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *