Feramuz Üstün: Davutoğlu ile Erdoğan arasında ilk kavga Arınç’la başladı

Feramuz Üstün: Davutoğlu ile Erdoğan arasında ilk kavga Arınç’la başladı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, Davutoğlu ile Erdoğan arasında ilk kavganın Bülent Arınç nedeniyle çıktığını ileri sürdü.

TV5 canlı yayınına katılan Feramuz Üstün, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilk kavganın Bülent Arınç nedeniyle yaşandığını söyledi.

Karar gazetesinin aktardığına göre, Üstün, Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasında yaşanan ‘parsel parsel’ tartışmasının ardından, Erdoğan’ın Davutoğlu’na Arınç’ı görevden alması için talepte bulunduğunu ifade etti.

“Davutoğlu, Arınç’ı görevden almadı”

Feramuz Üstün, “İkili arasındaki ‘parsel parsel’ tartışması, partiye ciddi zararlar verdi. Böyle bir atmosferin ortaya çıkmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan Arınç’ın görevden alınmasını istiyordu. Ahmet Davutoğlu, ‘bu hükümetin başbakanı benim’ diyerek Bülent Arınç’ı görevden almadı. Davutoğlu bu kadar vefalı biri işte.” dedi.

‘Parsel parsel’ tartışması nasıl başladı?

2015’te dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yine dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik “Ankara’yı paralel yapıya parsel parsel sattı” ifadelerini kullanmıştı.

Arınç’ın açıklamaları günlerce tartışma konusu olmuştu ve muhalefetin de uzun süre gündeminden düşmemişti.

2017’de Arınç’ın resmi sosyal medya hesabı üzerinden Gökçek’e yönelik, “Yalancı, iftiracı, çirkef, ahlaksız, altı kirli, üç harfli” şeklinde paylaşım yapmasının ardından, Gökçek konuyu mahkemeye taşımış ve 50 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Ancak mahkeme Gökçek’in bu talebini, Arınç’ın ifadelerinin tartışılmasının kamu yararına olduğunu gerekçe göstererek reddetmişti.

Bülent Arınç istifa etti

24 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’den çok sert tepki alan Arınç, Erdoğan’ın kendisine yönelik sözleri için “Çok rencide oldum” ifadesini kullanmıştı.

Bu açıklamasından bir gün sonra Arınç, Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmişti.

“Tartışmalar öylesine yanlış yere götürüldü, beni Yasin Börü’nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletine kadar gitti. Asla bu ithamları kabul etmiyorum ve reddediyorum. Yasin Börü için döktüğüm gözyaşı da terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya yönelik sözlerim ve tavrım bellidir.

Tüm bunları burada yeniden dile getirmeye kendime zul sayarım” diyerek istifasını açıklayan Arınç, Türkiye’nin başta hukuk ve ekonomi olmak üzere birçok alanda reform ihtiyaç duyduğunu da belirtmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *