Etiyopya ordusu Humera Havaalanını ele geçirdi, Afrika Birliği diyalog çağrısı yaptı

Etiyopya ordusu Humera Havaalanını ele geçirdi, Afrika Birliği diyalog çağrısı yaptı

Etiyopya ordusunun, Tigray bölgesinde yerel yönetimi devirmek için düzenlenen askeri operasyonda stratejik öneme sahip Humera Havaalanını ele geçirdiği bildirildi.

Etiyopya basınındaki habere göre, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) kontrolündeki Humera Havaalanı, federal hükümet güçlerine karşı üs olarak kullanılıyordu.

Havaalanı operasyonu polis, istihbarat ve milis güçlerle ortak düzenlendi.

Operasyonda ayrıca Maidali, Dansha, Baker ile Ligudi bölgeleri ele geçirildi ve Humera ile Sudan yolunda da kontrol sağlandı.

Afrika Birliği’nden ‘Etiyopya’da diyalog’ çağrısı

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Etiyopya ordusu ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında devam eden çatışmaların artmasından endişe duyduklarını belirterek, taraflara diyalog çağrısı yaptı.

Muhammed, Etiyopya’nın Tigray bölgesinde yürüttüğü askeri operasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Tüm tarafları, ülke çıkarlarına uygun, barışçıl bir çözüm için diyaloğa çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

AfB olarak Etiyopya’da barışı ve istikrarı desteklediklerinin altını çizen Muhammed, anayasal düzen, toprak bütünlüğü ve birliğin hem Etiyopya hem de eyalet yönetimi için önemli olduğunu vurguladı.

Muhammed ayrıca düşmanlıkların derhal sonlandırılarak tüm taraflara insan haklarına saygı ve sivilleri koruma çağrısı yaptı.

Açıklamanın, TPLF’nin çatışma halinde olduğu federal hükümetle uzlaşabilmek için AfB’den ara bulucu olmasını istemesi sonrası gelmesi dikkati çekti.

Tigray eyaletine askeri operasyonun ilk aşaması tamamlandı

Federal hükümetin Tigray eyaletinde başlattığı askeri operasyonun ilk aşaması cuma günü tamamlandı.

Etiyopya Başbakanı Ahmed, ulusal ordu birliklerine saldıran TPLF’ye karşı askeri harekat kararı aldıklarını duyurmuştu.

Duyurunun hemen ardından Etiyopya Bakanlar Kurulu, Tigray eyaletinde 6 aylık OHAL ilan etmişti.

Ahmed’in kararının yıllardır milislerin silahlanmakta olduğu Tigray’da uzun süreli çatışmalara ve hatta iç savaşa yol açmasından korkuluyor.

Son dönemde, ülkedeki terör saldırılarının arkasında olmakla da suçlanan TPLF, iktidar koalisyonundan 2019’da ayrılmıştı.

TPLF, hükümetin seçimleri erteleme kararına uymayarak eylülde yerel yönetim seçimlerini yapmış ve kazanmıştı. Seçimlerin ardından ulusal meclis, yerel idareyle tüm bağların koparıldığını duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *