Barış için ‘daha geniş uzlaşı’ istedi!

Barış için ‘daha geniş uzlaşı’ istedi!

İşgalci İsrail Başbakanı, İsrail ile Filistin arasında bir ‘barış’ için, “İsrail ve Arap dünyası arasında daha geniş bir uzlaşı’ gerektiğini savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ve Arap dünyası arasında daha geniş bir uzlaşının, İsrail-Filistin barışı konusunda ilerleme kaydedilmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Filistinlilerin, Yahudilerin devletini kabulü bekleniyor

İsrail Parlamentosunda (Knesset) “normalleşme anlaşmaları”nın kabulü için yapılan özel oturumda konuşan Netanyahu bu anlaşmaların, Filistinlilerin, İsrail’i Yahudilerin ulusal devleti olarak kabulü konusunda katkı sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.

Arap ülkeleriyle normalleşme sürecini sürdürme konusunda kararlılığını vurgulayan Netanyahu, “İsrail ve Arap dünyası arasında daha geniş bir uzlaşı, İsrail-Filistin barışı konusunda ilerleme kaydedilmesine yardımcı olabilir. Bu barışın gerçekleşmesi için sadece Kudüs ve Ramallah’a değil, Riyad’a, Abu Dabi’ye ve başka yerlere de bakmamız gerekiyor.” diye konuştu.

İsrail son dönemde iki Arap ülkesi ile anlaşmıştı

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta BAE, 11 Eylül’de de Bahreyn’in İsrail’le “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Beyaz Saray’da 15 Eylül’de düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

Filistin Yönetimi daha önceki açıklamasında Bahreyn ve BAE’nin İsrail ile anlaşmasını, Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasına ihanet olarak değerlendirerek, tepki göstermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *