SBK Holding, grup bünyesindeki şirket isimlerini sitesinden kaldırdı

SBK Holding, grup bünyesindeki şirket isimlerini sitesinden kaldırdı

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz, sosyal medya hesabından “işimin başındayım” imasında bulunurken, holdingin internet sitesinde bulunan grup şirketlerinin isimlerinin artık sitede bulunmadığı bildirildi.

Şirket ve bireysel hesaplarına mahkemece tedbir kararı konulan ve yurt dışına çıkış yasağı süren SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz‘ın sosyal medya hesabından faaliyetlerine devam edeceği imasında bulunmasına karşın, SBK Holding’e ait internet sitesinde daha önce yer alan şirket isimlerinin siteden kaldırıldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Korkmaz hakkında yürütülen kara para aklama iddialarına ilişkin soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında daha önce mahkemece bireysel ve şirket hesaplarına tedbir kararı verilen Sezgin Baran Korkmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulduğu ve Korkmaz’ın şirket ve kişisel hesapları ile diğer mal varlıklarına ilişkin incelemenin de sürdüğü belirtilmişti.

Söz konusu gelişmelerin ardından Korkmaz’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar dikkati çekiyor.

SBK Holding ve Sezgin Baran Korkmaz'ın mal varlıklarına el konuldu

Korkmaz, daha önceki bir gönderisinde, Kars’ta 12 yaşında ayakkabı boyacılığı yaptığı kaldırımda çektirdiği fotoğrafı “Çayı koyun yeniden başlıyoruz” notuyla alıntılayarak tekrar paylaştı.

Daha sonra aynı fotoğrafı, “Siz boş verin yalanı dolanı arkadaşlar biz şirketimizin başında geleceği inşa etmeye tüm gücümüzle devam ediyoruz. Büyük insanlar geleceği küçük insanlar dedikoduyu konuşur.” notuyla paylaşan Korkmaz, “işinin başında” olduğunu ima etti.

Korkmaz, son olarak ise, “Sanayi yatırmalarında istihdama yıl bitmeden yeni sürprizlere açık olun SBK ailesi” notuyla kırmızı lüks bir traktör üzerinde çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Korkmaz’ın iddialı paylaşımlarına karşın, SBK Holding’e ait internet sitesinin güncellenerek burada daha önce yer alan bazı şirket isimlerinin kaldırıldığı öğrenildi.

Bu durum, hakkında kara para aklama iddiaları olan Korkmaz’ın yaptığı paylaşımlarla çeliştiği yönünde yorumlandı.

Türkiye’de mal varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

Neyle suçlanıyor?

ABD’de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti.

Amerika’da dolandırıcılığa karışan Kingston Kardeşler’in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği iddia ediliyordu. 2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı Kingston Kardeşler tarafından öne sürülmüştü. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ya yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı davada, Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve iş birliği yapan Lev Aslan Dermen de suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen’in Sezgin Saran Korkmaz’ın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine, 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararla SBK’ya ait mal varlıklarına el konuldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *