Ermenistan Azerbaycan’ın Gence şehrine saldırdı

Ermenistan Azerbaycan’ın Gence şehrine saldırdı

Ermenistan askeri gruplarının, Azerbaycan’daki Gence şehrine yönelik saldırısında 3 sivil hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermenistan askeri gruplarının, Azerbaycan’daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, “Ermeni askeri gruplar, Gence şehrini, Karabağ’da ise Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombalıyor. Gence’ye yönelik saldırılar, Ermenistan topraklarından yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da yaptığı açıklamada, “Ermenistan topraklarından Azerbaycan topraklarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, kışkırtmaya yöneliktir ve çatışma bölgesini genişletmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan’ın Gence’ye saldırısında 1 sivil hayatını kaybetti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Ermeni askeri grupların Gence’ye saldırısında 1 sivil hayatını kaybederken, 4 kişi yaralandı. Ermenistan’ın sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıları neticesinde bugüne kadar 22 kişi hayatını kaybederken, 74 kişi yaralandı.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sivil kayıplarına ilişkin tüm sorumluluğun Ermenistan yönetiminde olduğu vurgulanan açıklamada, Ermenistan’a “Karabağ’da işgal ettiği bölgelerden derhal çekilme” çağrısı yapıldı.

Türkiye’den kınama

Türk Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’ın saldırılarına tepki göstererek, “Saldırılar Ermenistan’ın insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesi” dedi.

Dışişleri Bakanlığından, Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın Gence şehrine yönelik saldırılarına ilişkin, “Saldırılar, Ermenistan’ın içine düştüğü çaresizliğin ve insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *