Amerikan teknoloji şirketlerine karşı yasa hazırlığı

Amerikan teknoloji şirketlerine karşı yasa hazırlığı

Avrupa’da rekabet kurumlarının hedefinde bulunan Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerine yönelik Avrupa Birliği’nin yeni bir yasa tasarısı hazırladığı bildirildi.

Financial Times‘ın haberinde, AB Komisyonunun, Avrupa’da pazar hakimiyetleri müşterilerin ve daha küçük şirketlerin çıkarlarını tehdit ediyorsa Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa operasyonlarını parçalamaya veya satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlığı içinde olduğu ifade edildi.

AB Komisyonunun yıl sonuna kadar sunmayı planladığı “Dijital Hizmetler Yasası” ile Facebook ve Twitter gibi şirketlerin sosyal medyada içeriğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini artırmak istediği haberde yer aldı.

ABD’nin beş büyük teknoloji şirketi Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft, satışlarının ortalama dörtte birini Avrupa’da gerçekleştiriyor. Bu şirketler, uzun zamandır AB rekabet kurumların hedefinde bulunurken, bunların daha küçük rakipleri, önemli iş alanlarından dışlanmaktan şikayet ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *