Libya Savunma Bakanı: ‘Libya için şehit olmaya hazırız’

Libya Savunma Bakanı: ‘Libya için şehit olmaya hazırız’

Libya Savunma Bakanı Albay Salahaddin Ali Abdullah en-Nemruş, hiçbir zorba veya dışarıdan gelen yabancı gücün ülke topraklarına ve değerlerine saygısızlık etmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Libya Savunma Bakanı Albay Salahaddin Ali Abdullah en-Nemruş, hiçbir zorba veya dışarıdan gelen yabancı gücün ülke topraklarına ve değerlerine saygısızlık etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, Libya için şehit olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Nemruş, Libya’da işgalci İtalyan güçlerine karşı sergilediği direnişle dünya çapında sembol bir isme dönüşen “Çöl Aslanı” lakaplı Ömer Muhtar‘ın idam edilişinin 89. yılı münasebetiyle bir açıklama yaptı.

“Bugün Suluk köyünde şehit edilen, kindar İtalyan sömürgesi karşısında verilen kutsal cihadın sembol isimlerinden birini anıyoruz. O, şehitlerin sembolüydü, vatan onun önünde hürmetle eğiliyor ve nesiller onun yolunu takip ediyor.” ifadelerini kullanan Nemruş, şunları kaydetti:

“Kahramanların büyük bir miras bıraktığı bizler, onların izinden gitmeliyiz. Önümüzde ya onurlu bir hayat ya da şerefli bir ölüm var.”

Nemruş, açıklamasında “Bir zorbanın ya da dışarıdan gelen yabancı gücün kutsallarımıza, değerlerimize, topraklarımıza saygısızlık etmesine izin vermeyeceğiz. Aksi durumda Libya için şehit olmaya hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Şehit Aileleri, Gaziler ve Kayıplardan Sorumlu Devlet Bakanı Mühenned Said Yunus şehitlerin kanının ve kahramanların fedakarlıklarının kazanç elde etmek isteyenler tarafından pazarlık konusu edilemeyeceğini, buna yeltenenlerin başarısız olacağını vurguladı.

Bazı siyasetçilerin onları öldüren ya da ölümlerine neden olanlarla siyasi anlaşmalar içerisinde olduğunu kaydeden Yunus, bunu “şehit kanlarına yönelik açık bir ihanet” olarak yorumladı.

Yunus ayrıca şehit kanlarının özgürlükten yana tüm bireylerin boynunun borcu olduğunu ve bu haklı davalarından taviz vermeyeceklerini belirtti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *