Erdoğan’dan Menderes mesajı: Demokrasinin üzerindeki vesayeti kaldırdık

Erdoğan’dan Menderes mesajı: Demokrasinin üzerindeki vesayeti kaldırdık

Menderes, Polatkan ve Zorlu için bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün hamdolsun demokrasimizin üzerindeki tüm vesayet izlerini ortadan kaldırdık, yasaklara son verdik, özgürlük alanlarını genişlettik” dedi.

27 Mayıs’ta darbe yapılan ve yargılamaların ardından 17 Eylül 1961’de asılan Menderes, Polatkan ve Zorlu için bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, demokrasi vurgusunda bulundu. Menderes’in ülkeye demokrasi alanında çok büyük katkılar sağladığını kaydeden Erdoğan, kendilerinin de bedeller ödeyerek demokrasinin üzerindeki vesayeti kaldırdıklarını belirtirken “hamdolsun” ifadesini kullandı. Erdoğan, idam kararlarının alındığı Yassıada’yı da Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdiklerini anlattı.

Erdoğan, mesajında şöyle dedi:

“Türkiye tarihinin en kara günlerinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesinin milletimizin vicdanında derin yaralar açan sonuçlarından biri de hiç kuşkusuz Başbakan Adnan Menderes ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun darbeciler tarafından demokrasi, adalet ve insanlık adına utanç verici bir süreç sonunda idam edilmiş olmalarıdır.

Bir grup cuntacının millet iradesine karşı yaptığı 27 Mayıs 1960 darbesinden yaklaşık 16 ay sonra 16 ve 17 Eylül 1961 tarihinde gerçekleşen bu idamların acısı milletimizin yüreğini dağlamıştır.

Merhum Menderes, Polatkan ve Zorlu’yu hukuk ve adaleti ayaklar altına alarak idama götürenlerin ve darbecileri destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir. Buna karşılık Menderes ve arkadaşlarının milletimizin kalbindeki mümtaz yeri her geçen gün daha da güçlenecektir.

İdam sehpasındaki son sözü bile “Devletime ve milletime ebedi saadetler dilerim” olan rahmetli Menderes’in devlet ve millet sevdası gönüllerde ve hafızalarda her daim yaşayacaktır.

Şunu çok iyi biliyoruz ki darbecilerin kurduğu tiyatro mahkemelerde yargılanan ve idam edilen sadece merhum Menderes ve arkadaşları değil tarihi, kültürü, değerleri ve inançları ile milletimizdi, milli iradeydi.

Türkiye’ye yıllarca hizmet eden, milli iradenin temsilcisi konumundaki Demokrat Parti döneminde, ülkemize demokrasi ve kalkınma alanında çok büyük katkılar sağlayan merhum Başbakan Adnan Menderes’i milletimizin her bir ferdinin, özellikle de gençlerimizin çok iyi tanıması gerekmektedir.

Milli irade için mücadele ederek, bedeller ödeyerek geldiğimiz noktada bugün hamdolsun demokrasimizin üzerindeki tüm vesayet izlerini ortadan kaldırdık, yasaklara son verdik, özgürlük alanlarını genişlettik, güvenliği ve adaleti tahkim ettik.

27 Mayıs 1960 darbesinin hukuksuz yargılamalarının yapıldığı, merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararlarının alındığı Yassıada’yı Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik. Barındırdığı sembol yapılarla Demokrasi ve Özgürlükler Adası hem merhum Menderes ve arkadaşlarının aziz hatırasını yaşatacak hem de ülkemizin geçmişten bugüne verdiği istiklal ve istikbal mücadelesinin nişanesi olacaktır.

Rahmetli Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu başta olmak üzere, ülkemizin gelişmesi, kalkınması, büyümesi, istiklali ve istikbali mücadele eden tüm kahramanlarımıza, bu uğurda canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *