Erbaş: Kadına şiddet İslam’la ve İnsanlıkla bağdaşmaz

Erbaş: Kadına şiddet İslam’la ve İnsanlıkla bağdaşmaz

İzmit’te kocası tarafından öldürülen vaize Özlem Gön Güneş’e ilişkin Ali Erbaş yayımladığı Twitter mesajında ‘Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İzmit’te eşi tarafından öldürülen vaize Özlem Gön Güneş’e ilişkin bir açıklama yaparak, “Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması zulümdür; İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, Özlem Gön Güneş’e Allah’tan rahmet dileyerek, “Vefat eden kardeşimize ve kendisi gibi şiddete maruz kalan, cinayete kurban giden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadesini kullandı.

Başkan Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“İzmit’te cani bir şekilde hayatına son verilen din görevlimiz vaize Özlem Gön Güneş’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Vefat eden kardeşimize ve kendisi gibi şiddete maruz kalan, cinayete kurban giden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Kadın ve erkek arasındaki hukuki ve ahlaki ilişkinin merkezine adalet, saygı, merhamet ve muhabbet kavramlarını yerleştiren Peygamberimizin ümmeti olan bizler için kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır.

Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması zulümdür; İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır. Bir daha bu tür acı olayların yaşanmaması için herkesi şiddete karşı bilinçli bir mücadeleye, varlığa saygı ve sağduyu temelinde bir merhamet seferberliğine davet ediyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *