Joe Biden’ın Türkiye ve Erdoğan aleyhine sözleri ortaya çıktı

Joe Biden’ın Türkiye ve Erdoğan aleyhine sözleri ortaya çıktı

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimler yaklaşırken, adaylardan Joe Biden’ın Türkiye ve Erdoğan hakkında, ocak ayında yaptığı bir konuşma sosyal medyada yayımlanarak gündem oldu.

ABD’de başkanlık seçimleri yaklaşırken adaylardan Joe Biden’ın, aylar önce yaptığı bir konuşması gündeme getirildi.

Biden’ın, New York Times’ın hazırladığı The Weekly programında yaptığı konuşmanın bir bölümü yer alan, 2 dakika 12 saniyelik video sosyal medyada paylaşıldı. Biden konuşmasında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ‘endişeliyim’ vurgusunda bulunuyor.

Kendisine yöneltilen soruların duyulmadığı videoda Biden şöyle konuşuyor:

“Bence ona (Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento’ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için. Bu iş bir süre iyi gidiyordu. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile. Partisi, İstanbul’dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlara Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı. Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya’ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak. Özellikle Doğu Akdeniz’de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey. Ama cevabım ‘evet, endişeliyim.”

İlişkili haber:
Biden’ın sözlerine partilerden tepki var

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *