Çin Medya Grubunda “Pompeo” değerlendirmesi

Çin Medya Grubunda “Pompeo” değerlendirmesi

Mark Brzezinski, Çin Medya Grubu’na Pompeo’dan söz etti: “Göreve gelmesinden bu yana iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hiçbir başarısı olmayan ABD’li bir baş diplomat olarak Pompeo’nun birçok yüzü var.”

Ünlü Amerikalı diplomat Zbigniew Brzezinski’nin oğlu Mark Brzezinski Çin Medya Grubu’na (ÇMG) verdiği röportajda Amerikan siyasetinin gerçeğini söyle açıkladı:

Para ve oy politikanın tek mantığı haline geldi ve çok sayıda spekülatör hükümete karıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) diplomasi çevresinde oportünistler önde ve profesyonel insanlar kenara çekiliyor.

Mike Pompeo şüphesiz adı geçen oportünistlerin en ünlüsüdür.

Göreve gelmesinden bu yana iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hiçbir başarısı olmayan ABD’li bir baş diplomat olarak Pompeo’nun birçok yüzü var: ABD şiddetli yerel salgınla yüzleşirken, sorumluluktan kaçmak için iftiralar atıyor, iş birliğini baltalıyor ve insanların güvenliğini umursamıyor; ırkçılık karşıtı gösteriler karşısında sağır ve dilsizmiş gibi davranarak Amerikan “çifte standardını” popüler hale getirmek için ideolojik ön yargıyı kullanıyor; halkın şikayetlerine neden olan yerel sosyal krizler karşısında oy kazanmak için iç çatışmaları köpürterek Çin’e karşı güçlülüğünü göstermeye çalışıyor.

“Başkan Trump’ı memnun etmek konusunda üstün bir yeteneğe” sahip olan Pompeo, Beyaz Saray’ı “Başkan’ı temsil eden birincil kurum” haline getirdi; aynı zamanda kendi çıkarlarını korumak olası gücünü kötüye kullanmasını araştıran denetim kurumlarını altüst etti. “Bukalemun” gibi davranan Pompeo, yetkinin zirvesine ulaşma hırsını gerçekleştirmek için, diplomatik görevleri, ulusal imajı ve kamu çıkarlarını pervasızca çiğnedi.

Pompeo bir yıl önce 2024 başkanlık tahtına hırsını gizlediyse bile bu artık açık bir sırdır.

Geçen ay Pompeo, “Aile Liderleri Zirvesi”ne (Family Leader Summit) katılmak için Lowa eyaletine giderek bir konuşma yaptı. Lowa eyaleti, ABD Dışişleri Bakanı’nın nadiren gittiği, ancak başkan adaylarının mutlaka gitmesi gereken bir eyalettir.

Pompeo ve eşi, yalnızca seçmenleri kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda bağışçı ve destek kazanmak için federal kaynakları kullanarak, iş, medya ve eğlence endüstrisi büyüklerini misafirleri olarak davet edip, 2018’den beri düzenli olarak “Madison yemekleri” denilen yemekler düzenlemek için kamu fonlarını kullandı. Bu, gelecekte başkanlık tahtına talip olmasının önünü açabilecek bir girişim.

Pompeo yetkinin zirvesine yaklaşmaya devam ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ahlakı ve profesyonelliği yok edildi.

Tarih ileriye doğru ilerliyor. Pompeo gibi hırslı bir siyasi spekülatörün ABD’nin Çin politikasını yönlendirmeye devam etmesine izin verilirse, tüm Amerikan halkı ağır bir bedel ödeyecektir.

(CRI Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *