‘Önemli isimler’den Ayasofya camiine karşı mesajlar

‘Önemli isimler’den Ayasofya camiine karşı mesajlar

Ayasofya’nın 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak camiye çevrilmesi bazı isimleri rahatsız etti. Rahatsızlıklarını sosyal medya hesaplarından dile getiren isimlerin, paylaşımları ‘pes’ artık dedirtti. Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşı çıkanlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Nevşin Mengü, gibi isimlerin olması da dikkat çekti.

ÖNEMLİ İSİMLERDEN AYASOFYA KARARI SONRASI İLK TEPKİLER

Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açıldı. Karar Türkiye’de ve Müslüman dünyasında büyük sevinçle karşılandı. Ayasofya’nın ibadete açılmasından rahatsız olanlar da açık açık bu duygularını dile getirmeye başladı.

Haber7.com, karara tepki gösterenlerin paylaşımlarını şöyle sıraladı:

ELİF ŞAFAK

Twitter’dan açıklama yapan Elif Şafak, “Ayasofya’nın camiye çevrilmesi çok yanlış ve tamamen siyasi çıkarlar için verilmiş bir karar. Bu toprakların tarihine saygısızlık, insanlık mirasına ve farklı kültürlere saygısızlık. Kapıları herkese eşit şekilde açık bir müze olmalıydı bu değerli mekan.” dedi.

YAVUZ BAYDAR

Gazeteci Yavuz Baydar, “Geçmiş olsun Türkiye… Bu karar belki Laik Türkiye’nin temellerine atılmış bir dinamit olmayabilir. Çünkü denilebilir ki; zaten ülkede inanç kimliklerine saygılı bir laisite hiç olmamıştı.

Ama şu gayet açık; bu karar Türkiye’nini çok kimlikli, çok kültürlü imajına, bir dünya metropolü olan İstanbul’un çok katmanlı tarihine vurulan sert bir, ölümcül bir hançer darbesidir.

1934’te alınan müze kararının hunhar bir İslamcılık ve oy devşirme amaçlı bir popülizm uğruna lav edilmesinin anlamı da çok açıktır. Türkiye bugünden itibaren fiilen, tekçi bir İslam cumhuriyetidir.” ifadelerini kullandı.

NEVŞİN MENGÜ

Gazeteci Nevşin Mengü, Ayasofya kararı için “İktidar yarattığı düşmanlara karşı zafer kazanma duygusuna bağımlı hale geldi, tabanını ve kendini de bir arada tutmak için devamlı olarak bu duyguya ihtiyaç duyuyor. Ayasofya kararı da bu doğrultuda alınmış yanlış bir karar” dedi.

ORHAN PAMUK

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına ilişkin, “Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek, dünyanın geri kalanına ‘artık seküler değiliz’ demektir” yorumunda bulundu.

BASKIN ORAN

Siyaset Bilimci Baskın Oran, Ayasofya’nın ibadete açılmasını “Bu bir sıkışmışlık. Eldeki son barut harcandı artık. Şimdi patladı bakalım ne olacak? Barut bitti. Sadece dış barut kaldı. Suriye ve Libya” diye değerlendirdi.

YANARDAĞ: HUKUK AYAKLAR ALTINDA!

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ayasofya’nın ibadete açılmasına, “Sultan Ahmet’i dolduramayanlar Ayasofya tuzağını kurmasınlar. Bu karara Atatürk devrimlerini hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan bir karardır. Danıştay, Cumhuriyeti iptal mi edecek?”  yorumunda bulundu.

GAZETECİ ZAFER ARAPKİRLİ

Sık sık yaptığı skandallarla gündeme gelen Gazeteci Zafer Arapkirli, Ayasofya’nın ibadete açılma kararı için “KILIÇ… Ben diyorum “Kültür Mirası” O diyor “Kılıç Hakkı” Neyi tartışacaksın bu kafa ile?” paylaşımında bulundu.

KAÇAK FETÖ’CÜ EMRE USLU

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, FETÖ’cü Emre Uslu’yu rahatsız etti. Firari FETÖ’cü Emre Uslu, Danıştay’ın kararının ardından, skandal bir paylaşım yaptı. Ayasofya Camii’ne ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eden FETÖ’cü, tepki çeken bir photoshop görüntüsü paylaştı.

HDP’Lİ GARO PAYLAN

Paylan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararıyla; ülkemizdeki Hristiyanlar, Avrupa’daki Müslümanlar için hayat daha da zorlaşacaktır. Ayasofya, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki gerginliği azaltan bir mabetti. Ayasofya’nın kubbesi hepimize yeterdi. Yazık ettiniz…” ifadelerini kullandı.

ERTUĞRUL ÖZKÖK

Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması tüm Türkiye ve İslam dünyasında sevinçle karşılanırken, Yunanistan gibi bazı ülkeler rahatsız oldu. İçimizde de Yunanistan’la aynı görüşü paylaşanlar var. Onlardan biri de Ertuğrul Özkök. Daha önce de yazdığı yazıda sinsi bir teklifte bulunan Özkök, şimdi de Ayasoyfa kararının sanıldığı kadar önemli olmadığını ve Türkiye için hayırlı olmayacağını öne sürdü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *