Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı-Başbakan çekişmesi

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı-Başbakan çekişmesi

Bulgaristan’da yolsuzlukla mücadele görevlisinin gözaltına alınması sonrasında ülkede başlayan gösteriler sürerken, Cumhurbaşkanı Radev, Borisov hükümetini “mafya” gibi davranmakla suçlayarak istifa çağrısı yaptı.

Bulgaristan’da Başbakan Boyko Borisov hükümetini protesto için Cumartesi günü de gösteriler düzenlenirken, Cumhurbaşkanı Rumen Radev de “mafya” gibi davranmakla suçladığı hükümetin istifasını istedi.

Cumartesi akşamı televizyondan halka hitap eden Radev, ülkede günlerdir sürmekte olan hükümet karşıtı protestolara değindi. Radev, “Hükümetin mafya karakteri, her yaştan ve her siyasi yönelimden Bulgarları, yasalara saygı duyulmasını talep etmeye itti” diye konuştu.

Yolsuzlukla mücadele görevlisi gözaltında

Almanya’nın DW Türkçe servisinin haberine göre, Bulgaristan’da Perşembe günü düzenlenen operasyonlarda, Cumhurbaşkanlığı ofisinde çalışan bir yolsuzlukla mücadele sorumlusu ve bir güvenlik danışmanı gözaltına alınmıştı.  Bu kapsamda, her iki kişinin çalışma ofislerinde iki ayrı soruşturma kapsamında arama yapılmıştı. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı çalışanlarına yolsuzluk ve devlet sırlarına ihanet suçlamaları yöneltiliyor.

Sosyalistler tarafından desteklenen Radev, baskınlardan ötürü ülkenin muhafazakâr başbakanı Boyko Borisov’u suçluyor.

Televizyon konuşmasında hükümet ve başsavcıyı “bazı dolaplar çevirmekle” suçlayan Radev, hükümetin istifasının “tek çözüm” olduğunu savundu. Radev, ülkede halihazırda bir “mafya karşıtı uzlaşı” oluştuğu uyarısında bulundu. Borisov hükümetine karşı eleştirel bir tutum benimseyen Cumhurbaşkanı Radev, başbakanı “oligarklarla bağlantılı” olmakla suçluyor.

Protestolar nasıl başladı?

Cumhurbaşkanı Radev’in yanında çalışan iki kişinin ofislerine yönelik baskınların ardından ülkede hükümetin istifasını isteyen protesto gösterileri başladı. Protestolara katılanların çoğunun, bu baskınlarla Cumhurbaşkanı Radev’in hedef alındığını savunuyor. Başsavcı Ivan Geşev’in de istifasını isteyen protestocular, başsavcıyı resmi kurumların temsilcileri ve yerel oligarklara yönelik soruşturmaları bilerek geciktirmekle suçluyor.

Cumartesi günü devam eden gösterilerde, eylemciler, hükümete karşı “Mafya”, “Katiller” ve “İstifa” gibi sloganlar attı. Başkent Sofya’da Cuma günü iki eylemci ve dört polis memuru yaralanmıştı. Gösteriler sırasında, toplamda 18 kişi de gözaltına alındı.

“Kan dökmeyin”

Protestolarla ilgili Cumartesi akşamı bir açıklamada bulunan Başbakan Borisov ise sükunet çağrısı yaptığı göstericilerden polise saygılı olmalarını ve “kan dökmemelerini” istedi. Görevde kalacağını vurgulayan Borisov, dünyanın “korkunç bir krizde” olduğu bu zamanlarda “istikrar” çağrısı yaptı.

Bulgaristan, yolsuzluğun en yaygın olduğu Avrupa Birliği (AB) ülkesi. Konuşmasında AB ülkelerine de seslenen Cumhurbaşkanı Radev, “AB’nin demokratik bir Bulgaristan’a ihtiyacı var” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *