“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” vurgusu

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” vurgusu

Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması kararına ilişkin devletin her kademesinden hayırlı olsun mesajları geldi. Ömer Çelik mesajında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” vurgusu yaptı.

Ayasofya Camisi‘nin ibadete açılması kararına ilişkin kabine üyeleri, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik hayırlı olsun mesajlarını paylaştı.

Kabine üyeleri, İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Ak Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş ve Ak Parti Sözcüsü Çelik Twitter’dan yaptıkları paylaşımlarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “hayırlı olsun” notuyla sosyal medya hesabından duyurduğu Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’na yer verdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından, “Hamdolsun. Çağ kapatıp, yeni bir çağ açan Sultan Fatih’in emanetine sahip çıkmak için gecelerini Ayasofya avlusunda, secdelerde geçirmiş bir neslin bayramıdır bugün. Teşekkürler Cumhurbaşkanım.” açıklamasında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya Camisi’ne ilişkin video ve Ayasofya’da dua ettiği bir fotoğrafı Twitter’dan paylaşarak, şunları kaydetti:

“Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının önündeki engeli kaldıran Danıştay kararı hayırlı olsun. Bir dünya mirası olan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi titizlikle korunmaya devam edilecektir.”

Ersoy, Ayasofya’nın ibadete açılması kararının ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ayasofya Camisi‘nin ibadete açılması kararına ilişkin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah GülİYİ Parti Genel Başkanı Meral AkşenerGelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVAGenel Başkanı Ali Babacan “hayırlı olsun” mesajlarını paylaştı.

11. Cumhurbaşkanı Gül, Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması kararına yönelik Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması hayırlı olsun. Bu tarihi karar aziz milletimizi mutlu etmiştir. Emeği geçenleri tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, kararla ilgili Twitter’daki paylaşımına, “hayırlı, uğurlu olsun” notunu düştü.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu da “Ayasofya’nın ibadete açılması, on yıllardır beklenen özlemin gerçeğe dönüşmesidir. İktidar ve muhalefetin takındıkları sorumlu tavır takdire şayandır. Fethin sembolü, Fatih’in emaneti olan ve İstanbul’un tüm medeniyet birikimini barındıran Ayasofya Camii hayırlı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Babacan ise “Ayasofya’nın ibadete açılması hayırlı olsun. İnsanlığın ortak tarihi mirası olan bu eşsiz yapının korunması ve geleceğe taşınması için her türlü çabayı göstereceğiz.” mesajını paylaştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesaplarından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayırlı olsun” notuyla sosyal medya hesabından duyurduğu Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı paylaştı.

Fahrettin Altun: ‘Allah sizi başımızdan eksik etmesin’

Altun paylaşımında “Hayırlı uğurlu olsun. Allah sizi başımızdan eksik etmesin Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Ayasofya Camisi’nin fotoğrafına yer verdiği paylaşımına, “Milletimizin basireti, Cumhurbaşkanımızın dirayeti sayesinde Ayasofya Camii gerçek kimliğine kavuşuyor. Fatih’e ve ecdada selam olsun.” notunu düştü.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş da “Sayın Cumhurbaşkanım, cesaretiniz, kararlılığınız ve liderliğinizle Ayasofya’nın zincirleri kırılmıştır. Elhamdülillah, bu kararla bu topraklara milletimizin mührü bir kez daha vurulmuştur.” mesajını paylaştı.

AK Parti Sözcüsü Çelik ise paylaşımında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” vurgusunu yaparak, “Cumhurbaşkanımızın dirayeti ile bu topraklar bir özlemine daha kavuştu. Hayırlı olsun. Milletimiz varolsun.” ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Şimdi bize düşen ulu bir cami olarak Ayasofya’nın ifade ettiği manaları yeryüzüne egemen kılmak için daha büyük bir inanç, azim, heyecan ve özveri ile çalışmaktır.” ifadesini kullandı.

Allah’a sonsuz hamdettiğini ifade eden Erbaş, Müslümanlar için 86 yıllık hasretin ve özlemin sona erdiğini, bu muştuyla milletin yüreğindeki hüznün büyük bir sevince dönüştüğünü kaydetti.

Erbaş, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkesten Allah’ın razı olmasını ve Hazreti Muhammed’in müjdesine nail kılmasını dileyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya ifade ettiği mana bakımından sadece bir mabet değildir. Müslümanlar için büyük bir inancın, medeniyetin, ahlakın ve adaletin sembolüdür. Şimdi bize düşen ulu bir cami olarak Ayasofya’nın ifade ettiği manaları yeryüzüne egemen kılmak için daha büyük bir inanç, azim, heyecan ve özveriyle çalışmaktır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *