Ayasofya Camii ‘çekim merkezi’ oldu

Ayasofya Camii ‘çekim merkezi’ oldu

86 yıldır müze olarak kullanıldıktan sonra yeniden cami olarak ibadete açılan ve 24 Temmuz’da ilk namazın kılınacağı Ayasofya Camii çekim merkezi haline geldi.

Ayasofya’nın 86 yıl sonra yeniden cami olarak ibadete açılmasının ardından halk Ayasofya Meydanı‘na akın etti.

Danıştay’ın, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından vatandaşlar, Ayasofya Camisi önüne gelmeyi sürdürüyor.

Hafta sonu yoğunluğu yaşanan meydanda polis, güvenlik gerekçesiyle kapattığı cami çevresindeki barikatlı alanı öğle namazının ardından genişletti.

Cami önünde önlemler dolayısıyla ibadet edemeyenler, meydanda çim üzerinde cemaat oluşturarak ikindi namazı kıldı. Bazıları da Ayasofya’nın ibadete açılması sebebiyle şükür namazı kıldı.

Bir grup ikindi ezanının okunduğu sıralarda meydanda tekbir getirirken, bazılarının, “Allah senden razı olsun reisim” diye seslendiği görüldü.

Meydana akın eden yüzlerce kişi, Ayasofya Camiini arkalarına alarak fotoğraf çektirdi. Danıştay kararının ardından sosyal medyada en çok fotoğrafı paylaşılan eserler arasında yer alan ve konuya büyük ilgi gösterenler tarafından çekim merkezine dönüşen Ayasofya Camiinin önünde kimileri aileleriyle veya akrabalarıyla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Birçok kişi cep telefonlarıyla çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından ‘hayırlı olsun” temennisi ve dualarla paylaştı.

Bursa’dan ailesiyle Ayasofya Meydanı’na gelen Murat Akın, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılacak olması kararını sevinçle karşıladıklarını söyledi.

24 Temmuz’daki ilk namazda cemaat arasında yer almayı arzuladığını anlatan Akın, Ayasofya Camii önünde ailesiyle çektirdiği hatıra fotoğrafının diğer aile fotoğraflarından farklı olduğunu ve tarihi manasının bulunduğunu dile getirdi.

Mehmet Özdemir de senelerdir Ayasofya’nın ibadete açılması kararını beklediklerini, kararın açıklanmasının ardından gözlerinin dolduğunu kaydetti.

Özdemir, sosyal medya hesaplarında bugüne kadar “Ayasofya Müzesi” olarak paylaşılan Ayasofya’nın artık “Ayasofya Camisi” olarak paylaşılacak olmasının gururunu yaşadığını sözlerine ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *