Hamas ve Fetih: İsrail’e karşı birlikte mücadele etmekte kararlıyız

Hamas ve Fetih: İsrail’e karşı birlikte mücadele etmekte kararlıyız

Hamas Ulusal İlişkiler Büro Başkanı Husam Bedran, İsrail’in işgal ve saldırılarına karşı Hamas’ın Fetih hareketiyle işbirliği yapma sadedinde olduğunu açıkladı.

Fetih Merkez Komitesi Üyesi Ahmed Hillis ile Filistin televizyonuna konuk olan Bedran, İsrail’e birlik mesajı vermek üzere önümüzdeki günlerde iki hareketin bir araya gelerek ittifakın ayrıntılarını görüşeceğini belirtti.

Hamas ve Fetih’in Ramallah’ta ortak basın açıklaması düzenlemesine değinen Bedran, basın açıklamasından önce iki taraf arasında telefon görüşmeleri ve günlük toplantıların icra edildiğini, uzun çabalar sonucunda ancak ulusal birlik görüntüsünün verildiğini kaydetti.

Görüşmeler neticesinde elde dilen kazanımların daimileştirilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Bedran, bazı yeni ciddi adımların atılması halinde birlik ve dayanışma ruhunun perçinleşeceğine vurgu yaptı.

Bedran, tüm Filistinli grupların “Yüzyılın Anlaşması” ve ilhak planlarını boşa çıkarmak için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Filistinli direniş guruplarının bir araya gelerek İsrail’e Filistin halkının bir bütün olduğu mesajını verdiğini aktaran Husam Bedran, “İsrail, halkımızdan özellikle de Filistin hareketlerinden hiç bir tepki görmeden tasfiye planlarına ve düşmanlığına devam edebileceğini zannetti.” dedi.

Diğer taraftan Fetih Merkez Komitesi Üyesi Ahmed Hillis ise İsrail’in işgal ve baskı planlarına karşı başta Hamas ve Fetih olmak üzere Filistin halkının birlik halinde mücadele ettiğini ve etmeye devam edeceğini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı’nda, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD’li ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı.

İsrail’de Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Bölgesel İşbirliği Bakanı Ofir Akunis, 1 Temmuz’da İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri temmuz ayı başından itibaren “ilhak” etme planının ilerleyen bir tarihe ertelendiğini belirtmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *