Amerikan heyeti, Libya İçişleri Bakanı ile görüştü

Amerikan heyeti, Libya İçişleri Bakanı ile görüştü

Amerikan heyeti ile İçişleri Bakanı Başağa arasındaki görüşmede güvenlik iş birliği konusu ve İçişleri Bakanlığının çeşitli hizmet ve bölümlerinin geliştirilmesi planı ele alındı.

Libya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede, Libya’daki güvenlik sektöründeki reform çabaları ve bakanlığın çeşitli hizmet ve bölümlerinin geliştirilmesi planı ele alındı.

Bakanlığın güvenlik sektöründeki reform çabalarını öven Amerikalı yetkililerle, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerin tuzakladığı mayınların temizlenmesine katkıda bulunmaları konusu da değerlendirildi.

Görüşmeye kimler katıldı?

Görüşmede, Libya tarafından Fethi Başağa’nın yanı sıra Güvenlik İşleri Müsteşar Yardımcısı Muhammed el-Medaği, Uluslararası Polis Bürosu Müdürü Abdulhamid el-Gazali, Güvenlik Operasyonları Genel İdaresi Müdürü Ali en-Nuveysiri ve Cezai Soruşturma Servisi Mahmud Aşur, ABD tarafından ABD Dışişleri Bakanı Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Henry Worcester ve ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard B. Norland ile bazı komutanlar da hazır bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *