MGK, Haziran ayı toplantısı yapıldı

MGK, Haziran ayı toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. Toplantının ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi yayımlandı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

Millî Güvenlik Kurulu, 2 Haziran 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

1.Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamizi tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuş, ülkemiz ve bölgemizde teröre karşi yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir.

2.Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş; uluslararası toplum, bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır.

3.Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazi aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

4.Birleşmiş Milletler tarafindan taninan meşru hükûmetin Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara ülkemiz tarafından verilen askerî danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği vurgulanmış; uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükûmetini hedef alan karanlık oluşumlara karşi ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.

5.Küresel düzeyde etkili olan salgınla amansız mücadelemizde ülkemizin; sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi, kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere her alanda gösterdiği başarının altı çizilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *